„Budzik” dla dorosłych powstanie na Bródnie

07 Lutego 2019, 11:33 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Dzięki dotacji pozyskanej z Funduszu Sprawiedliwości, zarządzanego przez ministra sprawiedliwości, Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji „Akogo?”, pozyskała 37 mln złotych na stworzenie Kliniki „Budzik” dla osób dorosłych.

 

Nowoczesna placówka specjalizująca się w wybudzaniu dorosłych pacjentów przebywających w śpiączce powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

- To dla nas szczególny dzień, który pozwoli nam spokojnie spać, spokojnie planować i budować. Jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych. Wsparcie daje nam spokój w jej tworzeniu. Chcę podziękować wszystkim, którzy dostrzegają wysiłek, żeby to zrobić, bo naprawdę warto. Obserwujemy w Fundacji, że jakaś „niebieska reżyseria” towarzyszy nam przez lata działalności – mówiła Ewa Błaszczyk. Podkreśliła również, że pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać ze świadczeń nowej kliniki w ciągu trzech lat.

Obiekt będzie zlokalizowany w budynku o powierzchni około 3 tys. metrów kwadratowych i zostanie kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Klinika dysponować będzie urządzeniami do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalnymi łóżkami. Do placówki zostanie również nabyty ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Dzięki temu zaawansowanym zabiegom i kompleksowej terapii będzie poddawanych równocześnie 16 pacjentów.

- Dzięki wsparciu, które mamy i środkom, na które liczymy, będziemy mogli mieć technologię nawet XXIII wieku. Wszystkie nowe technologie i programy eksperymentalne będą mogły być w tej klinice wdrażane – zapowiedział Tomasz Jastrzębski, koordynator medyczny Fundacji „Akogo?”.

Dlaczego dofinansowanie z MS?

Jak podkreślił minister sprawiedliwości Fundacja „Akogo?” i Klinika „Budzik” to miejsca zakorzenione w świadomości wszystkich Polaków, którzy mają w sobie empatię, wrażliwość na ludzkie cierpienie i krzywdę.

- Pani Ewa Błaszczyk potrafiła piękną ideę przekuć na konkretną pomoc i stworzyć zespół wspaniałych ludzi. Doprowadziła do utworzenia pierwszej Kliniki „Budzik”, która czyni niemal cuda, przywracając dzieci w śpiączce z powrotem do życia – powiedział minister Zbigniew Ziobro. Jednocześnie podkreślił, że marzeniem Ewy Błaszczyk było rozszerzenie oferty kliniki dla większej ilości osób potrzebujących. Stąd też inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości, któremu podlega Fundusz Sprawiedliwości.

- Fundusz Sprawiedliwości podjął decyzję, by przekazać kwotę blisko 40 milionów złotych, w ciągu kilku lat, na wybudowanie kliniki, gdzie można będzie budzić ze śpiączki osoby dorosłe, które w większości są ofiarami wypadków drogowych– podkreślił Zbigniew Ziobro.

Dodał również, że Fundusz Sprawiedliwości ma w swoich celach ustawowych zapis mówiący o pomaganiu osobom pokrzywdzonym i przywracaniu ich do normalnego funkcjonowania.

- Ten cel będzie w sposób znakomity, piękny i szlachetny realizowany rękoma tak wspaniałych osób jak Pani Ewa Błaszczyk oraz cały zespół zaangażowany w projekt „Budzik”- ocenił minister sprawiedliwości.  

Projekt „Budzik dla dorosłych” Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Wybudzają od 2013 roku
Przypomnijmy, że to nie pierwsza inicjatywa Ewy Błaszczyk skierowana do dorosłych. W 2016 roku dzięki współpracy z prof. dr hab. n.med. Wojciechem Maksymowiczem przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstał pierwszy oddział „wybudzeniowy” dla dorosłych. Obecnie na przyjęcie do ośrodka czeka ponad 800 osób, podczas gdy w jednym czasie może w nim się leczyć zaledwie 8 pacjentów.

Natomiast wzorcem Kliniki „Budzik” dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku i działająca przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka - Klinika „Budzik” dla dzieci. Dotychczas w placówce wybudziło się ponad 50 dzieci.
Jak szacuje resort sprawiedliwości co roku w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy.

-Budowa, wyposażenie i utrzymanie nowoczesnej placówki sprawującej opiekę nad tymi pacjentami jest koniecznością - moralnym, społecznym i instytucjonalnym obowiązkiem państwa- podkreśla ministerstwo.
AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz