Projekt rozporządzenia wprowadzający poradę pielęgniarską - na finiszu

07 Lutego 2019, 14:10 Józefa Szczurek-Żelazko (MZ)

Projekt rozporządzenia wprowadzający poradę pielęgniarską jako świadczenie gwarantowane jest już po uzgodnieniach wewnętrznych i niedługo trafi do konsultacji publicznych - poinformowała w czwartek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

- Jest przygotowywane rozporządzenie ministra zdrowia, które będzie uwzględniało propozycję nowego świadczenia finansowanego ze środków publicznych to jest poradę pielęgniarską. Jesteśmy po uzgodnieniach wewnętrznych i ten dokument niedługo zostanie poddany konsultacjom publicznym - poinformowała w czwartek wiceminister.

- Chcielibyśmy, aby w ramach tego świadczenia, które będzie udzielane zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w podstawowej opiece zdrowotnej, były wykorzystane dotychczasowe kompetencje pielęgniarki, to jest możliwość przeprowadzenia badania fizykalnego, ewentualnego ordynowania leków, kontynuacji leczenia, czy też ewentualnie wystawienia skierowania na badania jeżeli zaistnieje taka potrzeba - wyjaśniła.

- Poprzez tą poradę, mamy nadzieję, że zwiększy się dostępność szczególnie lekarzy specjalistów dla tych osób, które rzeczywiście będą wymagały porady lekarza specjalisty. W unii europejskiej taki system funkcjonuje i to pielęgniarka bardzo często jest osobą, która na wstępie rozmawia z pacjentem i decyduje czy jest potrzeba dalszej konsultacji z lekarzem, czy wystarczy tylko porada obejmująca ten zakres o którym wspomniałam - podkreśliła wiceminister.

BPO

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz