12 tys. chińskich dawek osocza krwi zakażonych wirusem HIV

08 Lutego 2019, 12:45 hiv

Partia dożylnej immunoglobuliny – wykonanej z osocza krwi i stosowanej w przypadku immunoterapii - została wyprodukowana przez drugiego co do wielkości producenta chińskich produktów medycznych, będącego własnością skarbu państwa, Xinxing Pharmaceutical Company. Wadliwa partia zawierała ponad 12,2 tys. 50 mln butelek osocza.

 

We wtorek w oświadczeniu wydanym przez National Health Commission (NHC) ostrzeżono szpitale, aby natychmiast zawiesiły stosowanie tej partii po tym, jak komisja ds. Zdrowia i centrum kontroli chorób w Jiangxi, we wschodnich Chinach, wykryła w niej ślady wirusa HIV.

Przedstawiciel Centrum Kontroli Chorób w Prowincji Jiangxi powiedział w środę w The Beijing News, że skażona partia Shanghai Xinxing została zgłoszona do NHC i zapewnił, że do tej pory, spośród 10 szpitali, w których stosowano osocze, nie wykryto żadnych przypadków pacjentów zakażonych wirusem HIV.

Wadliwa partia zawierała ponad 12,2 tys. 50 mln butelek osocza – wynika z danych przedstawionych przez Krajowy Departament ds. Żywności i Leków.  

Immunoglobuliny są przeciwciałami wytwarzanymi przez białe krwinki, które są stosowane w leczeniu niedoborów immunologicznych spowodowanych chorobami takimi jak białaczka, zapalenie wątroby i wścieklizna.

Jeden z anonimowych hematologów z Szanhgaju powiedział w rozmowie z Daily Economic News, że jego szpital wciąż nie otrzymał żadnej informacji w tej sprawie. Jak twierdzi taka postawa może okazać się krótkowzroczna, a priorytetem powinno być dojście do każdego dystrybutora osocza i każdego pacjenta je przyjmującego. Nadmienił także, że pacjenci leczeni wadliwym osoczem krwi niekoniecznie muszą być zarażeni wirusem HIV, ponieważ w procesie przygotowania zastosowano leczenie antywirusowe.

 źródło: AsiaNews

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz