UE zadowolona z efektów dyrektywy antyfałszywkowej

08 Lutego 2019, 16:17 Leki

Już od jutra dystrybucja leków na terenie Unii Europejskiej wejdzie na nowy poziom bezpieczeństwa – takich efektów wdrożenia dyrektywy fałszywkowej oczekuje Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Unijny komisarz podkreślił, że już jutro 9 lutego, Europa osiągnie kolejny kamień milowy w zakresie bezpieczeństwa pacjentów na terenie Europy.

- Po blisko siedmiu latach od przyjęcia zapisów dyrektywy w sprawie fałszowanych leków, wprowadzamy na terenie UE kompleksową weryfikację produktów leczniczych. Innymi słowy każda apteka i szpital będą musiały dysponować systemem, który sprawi, że wykrywanie leków sfałszowanych będzie znacznie łatwiejsze i zdecydowanie bardziej skuteczne. Oczywiście musimy jeszcze poświęcić mu nieco pracy by zaczął działać prawidłowo w całej UE. Nie mniej jednak jestem przekonany, że system ten zapewni bezpieczeństwo pacjentom w całej Europie - ocenił  Vytenis Andriukaitis.

Dodał również, że od początku swojej kadencji zachęcał ministrów zdrowia z poszczególnych państw wspólnoty do monitorowania wdrażania nowego rozwiązani.

- W najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy monitorować nowy system, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Z niecierpliwością czekam na oficjalne wprowadzenie systemu, które nastąpi jutro. W przededniu wyborów europejskich warto podkreślić, że jest to kolejny przykład wartości dodanej, jaką niesie ze sobą współpraca w skali UE - podkreślił unijny komisarz.

Sobota - 9 lutego 2019 r. – przejdzie do historii bowiem będzie kolejną przełomową datą w procesie zabezpieczania leków.Zgodnie z nowymi przepisami producenci będą musieli zamieszczać na opakowaniach leków na receptę dwuwymiarowy kod kreskowy oraz element uniemożliwiający naruszenie opakowania. Natomiast personel fachowych aptek – w tym również tych internetowych – oraz szpitali będą musieli sprawdzić autentyczność leku przed wydaniem go pacjentowi. Jest to ostatni etap wdrażania unijnej dyrektywy w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych z 2011 r., która ma zagwarantować bezpieczeństwo i jakość leków sprzedawanych w UE.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz