Dostęp do antykoncepcji: Polska w ogonie Europy

11 Lutego 2019, 9:55

Okazuje się, że pod względem dostępu do antykoncepcji i wiedzy na jej temat, w całej Europie nie ma gorszego kraju niż Polska – donosi najnowszy raport „Contraception Atlas 2019” tworzony przez Europejskie Forum Parlamentarne oraz seksuologów.

 

Eksperci nie pozostawili złudzeń w ciągu roku Polska nie tylko spadła w rankingu oceniającym dostęp do antykoncepcji oraz wiedzy na jej temat, ale również wskaźnik dostępności uległ znacznemu spadkowi z poziomu 44,8 proc. do zaledwie 31,5 proc. W tegorocznym rankingu wyprzedziły nas takie kraje jak Białoruś (44,4 proc.), Rosja (42,8 proc.), Węgry (44,9 proc.) czy Bośnia i Hercegowina (47,6 proc.). Znacznie lepszy wynik wynoszący 47,9 proc. uzyskała również Andora, która w ubiegłorocznej edycji oceniona został na zaledwie 18 proc. To właśnie Andora, Albania, Finlandia oraz Grecja najlepiej odrobiły ubiegłoroczną lekcję i znacząco poprawiły dostęp do antykoncepcji na swoim terenie. W tegorocznej czołówce rankingu znalazły się Belgia, Francja i Wielka Brytania, w których dostęp i świadomość metod antykoncepcji oscylował w okolicach 90 proc.

Naukowcy podkreślają, że w całej Europie nawet 69 proc. kobiet stosuje wybraną formę antykoncepcji. Co ciekawe okazuje się, że nawet co druga ciąża (43 proc.) nie jest planowana.

Mapa 2019

 

Mapa 2018

 

AM 

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Steve Piątek, 15 Lutego 2019, 12:09
"Polska w ogonie Europy" - JAK SIĘ Z TEGO CIESZĘ, NAPRAWDĘ. LUDZIE, POLĄCZCIE DWA FAKTY: NISKA DZIETNOŚC POLEK, PONIŻEJ TZW. MINIMUM REPRODUKCYJNEGO I ZALEW IMIGRANTÓW ARABSKICH ! CO BY SIĘ STAŁO, GDYBY POLKI MASOWO ZACZĘŁY STOSOWAĆ ANTYKONCEPCJĘ ? BYŁBY ZA PARĘ POKOLEŃ KONIEC Z NAMI. PRECZ Z ANTYKONCEPCJĄ !!!