Medyczna marihuana zniknęła z aptek w ciągu kilku dni

11 Lutego 2019, 10:03 marihuana medyczna marihuana konopie

Siedem kilogramów medycznej konopi, które trafiło do sprzedaży na polski rynek w drugiej połowie stycznia, wystarczyło na kilka dni - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Spółka Spectrum Cannabis, która jako pierwsza zarejestrowała i rozpoczęła sprzedaż tego produktu w Polsce, zapowiada, że suszu będzie więcej. 

Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis przekonuje, że firma spodziewała się takiego zainteresowania, a każdego dnia przybywa aptek, które chcą sprzedawać produkt. Dlatego kolejne dostawy marihuany medycznej będą większe. Już za dwa tygodnie powinna trafić na rynek partia 15‒20 kg. W marcu przewidziana jest dostawa 50 kg, a pod koniec roku firma jest gotowa sprzedawać u nas 100 kg miesięcznie - informuje Dziennik.

Na razie w Polsce można nabyć marihuanę w formie suszu zawierającego stosunkowo małą ilość substancji psychoaktywnej (ok. 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD). To produkt zalecany przy leczeniu bólu. W maju w ofercie mają się pojawić dwie kolejne, mocniejsze odmiany. Jedna dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, a druga dla osób odczuwających skutki uboczne chemio- i radioterapii.

Pacjenci liczą na niższą cenę

"Pocieszające jest to, że liczba punktów, w których można zakupić leki na bazie konopi leczniczych bardzo szybko wzrasta - w grudniu można było je zakupić jedynie w 3 miastach (Poznań, Konin, Wrocław), zaś od 17 stycznia już w 60 aptekach w 12 województwach" - przypomina Gazeta.pl

Niestety, cena medycznej marihuany jest bardzo wysoka, wobec czego nie każdy potrzebujący może pozwolić sobie na terapię tym środkiem. Konopie są obecnie oferowane po 65‒70 zł za gram.Dla porównania w Niemczech ta sama ilość kosztuje 100 zł, ale produkt jest w pełni refundowany. Z kolei w Kandzie za 1 gram produktu trzeba zapłacić ok. 32 zł. 

Przyczyną tak wysokiej ceny jest niewątpliwie zakaz uprawy medycznej marihuany w Polsce. W obecnej sytuacji, przy braku konkurencji, zagraniczna firma nie ma ograniczenia cenowego  Przedstawiciele Spectrum Cannabis podkreślają, że wysoka cena to przede wszystkim efekt obłożenia produktu 23 proc. stawką VAT. 

źródło: DGP|Gazeta.pl

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

woocashek Niedziela, 17 Lutego 2019, 11:56
Politycy, którzy przyglądają się przepisom regulującym sprawy narkotykowe w Polsce mają na sumieniu zycie wielu młodych ludzi, którzy stracili je przez dopalacze. Gdyby rynek marihuany nie był przekazany w ręce mafii, to jestem przekonany, ze 90% z tych ludzi zapaliloby sobie trawke, zjadło pizze albo kebab i cieszyło sie życiem. Ci, którzy maja byc narkomanami to i tak zostaną. Przez szkodliwe przepisy, a zarazem bardzo korzystne dla gangsterów mamy jak mamy...