Pionierska proteza ręki zapewniająca sprawność ruchową i czuciową pacjenta

11 Lutego 2019, 11:44 proteza rehabilitacja wyrob medyczny

W Szwecji dokonano pionierskiego zabiegu wszczepienia implantu kostno-nerwowo-mięśniowego, który odpowiedzialny jest za pełną kontrolę nad protezą ręki. Dzięki nowej technologii protetycznej nerwy pacjenta są stymulowane w taki sposób, że dostarczane są mu takie odczucia jak np. dotyk. 

Zabieg polegał na wszczepieniu tytanowych implantów w dwóch kościach przedramienia (kości promieniowej i łokciowej), z których rozciągnięto elektrody na nerwy i mięśnie, w celu kontroli nad robotycznymi dłońmi i zapewnieniu wrażeń dotyku. 

Podstawowym problemem dotychczasowych protez jest ograniczenie kontroli do kilku ruchów (otwierania i zamykania ręki) oraz ograniczenie reakcji czuciowych. W pionierskim projekcie e-OPRA (Osseo-neuromuscular interface for below-elbow amputations) pacjentce wszczepiono 16 elektrod, które połączone z nerwami (kiedyś połączonymi z dłonią), elektronicznie stymulują nerwy w podobny sposób przekazując organizmowi informacje zbieżne z tymi, które emituje dłoń biologiczna. 

W efekcie pacjent, z użytkowania ręki protetycznej, może doznać rzeczywistych odczuć (tj. dotyk).

Obecnie pacjentka jest w trakcie rehabilitacji pomagającej jej odzyskać siłę w kościach przedramienia, aby móc zamontować protezę ręki. Jednocześnie za pomocą wirtualnej rzeczywistości uczy się jej użytkowania. 

Nowa technologia została opracowana w Szwecji przez zespół prowadzony przez dr Maxa Ortiza Catalana z Chalmers University of Technologii. Pierwszą tego typu operację poprowadzili prof Rickard Brånemark oraz dr Paolo Sassu. Projekt jest współfinansowany przez KE w ramach programu "Horyzont 2020" jako część projektu "DeTOP". 

W nadchodzących miesiącach kolejnych dwóch pacjentów z Włoch i Szwecji będą mogli wziąć udział w testach nad pionierską protezą.

JK

 Zobacz również:

Kardiolodzy i kardiochirurdzy wykorzystują wirtualną rzeczywistość do ratowania serc pacjentów

Ł. Szumowski: profilaktyka i nowe technologie medyczne to filary zdrowia Polaków

Top 10 technologii medycyny jutra

Naukowcy wszczepili z powodzeniem wyhodowane laboratoryjnie płuca

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz