Organizacje pacjenckie powołały Ogólnopolski Dzień Opiekuna

11 Lutego 2019, 15:54 pismo dokument podpis

Z inicjatywy ośmiu organizacji pacjentów został powołany Ogólnopolski Dzień Opiekuna, który po raz pierwszy będzie obchodzony w tym roku. Dzień ten przypada 12 lutego, czyli dzień po obchodach Światowego Dnia Chorego.

Jak podkreślali przedstawiciele organizacji pacjenckich w poniedziałek podczas konferencji prasowej przed XIII Forum Organizacji Pacjenckich, rola opiekuna w procesie powrotu do zdrowia osoby chorej jest nieoceniona, a mimo to do tej pory w kalendarzach nie było dnia, który pozwoliłby na docenienie poświęcenia oraz wyrażenie wdzięczności tym osobom.

W związku z tym z inicjatywy ośmiu organizacji został powołany taki dzień, aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby opiekunów, a także podziękować im za ich wsparcie.

Dzień opiekuna ma także na celu podkreślenie wyjątkowych relacji łączących chorego z jego opiekunem i roli opiekuna w procesie choroby i powrotu do zdrowia. Jest to także apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, która może poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki nad bliskimi chorymi.

- Choroba, zwłaszcza gdy jest przewlekła, dotyka nie tylko pacjenta - mierzy się z nią cała rodzina. Najczęściej opiekunem zostaje  najbliższa osoba chorego: dziecko, rodzic, współmałżonek lub rodzeństwo. Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii: Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą" - co druga osoba wcielająca się w rolę opiekuna pacjenta neurologicznego lub onkologicznego musiała ograniczyć czas poświęcany  innym członkom rodziny, co  trzecia zmienić tryb pracy bądź nauki, a co dziesiąta całkowicie zrezygnować z pracy zawodowej, czego konsekwencją może być m.i. pogorszenie jakości życia całej rodziny - czytamy w deklaracji.

- Często zapominamy o ogromnej roli, jaką w procesie leczenia pełnią najbliżsi, o tym, jak wiele pracy wkładają w zapewnienie podopiecznemu wszystkiego, czego potrzebuje. Osoba, od której bardzo często zależy stan zdrowia, samopoczucie, komfort psychiczny chorego -  to właśnie troskliwy Opiekun. I dlatego jego rola powinna być wyjątkowo mocno podkreślana w społeczeństwie - wskazali sygnatariusze deklaracji.

Organizacje, które podpisały wspólną deklarację dotyczącą powołania tego dnia to Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja "OnkoCafe - Razem Lepiej", Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie "Apetyt na Życie". 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz