Jaką siłę przebicia mają prozdrowotne kampanie społeczne w Polsce?

11 Lutego 2019, 15:35 e-zdrowie

Ponad 43 proc. Polaków twierdzi, że kampanie edukacyjne skłoniły ich do działania w kierunku poprawy stanu zdrowia lub zmonitorowania go. Które kampanie najbardziej do nas przemawiają?

Z ankiety wynika, że najbardziej przemawiają do nas kampanie dot. zdrowego trybu życia poprzez zmianę nawyków żywieniowych (53 proc) i aktywności fizycznej (49 proc.). Nieco mniej Polaków (37 proc.)  w wyniku obejrzanej kampanii zdecydowało się na wykonanie podstawowych badań krwi.  

 
Co ciekawe, odbiorcy będący w zasięgu danej kampanii, skłaniają się do wykazywania większej empatii względem osób z różnymi dolegliwościami jak: niepełnosprawność czy SM. Blisko co trzeci ankietowanych (29 proc.) wskazuje, że obejrzenie danej kampanii zmieniło jego punkt widzenia nt. danych schorzeń.
 
- Zetknięcie z komunikatami różnorodnych akcji ma prze łamać często pewne tabu, w wyniku czego zdajemy sobie sprawę, że nasz wcześniejszy punkt widzenia na daną chorobę nie był do końca słuszny i może warto przychylniej, głębiej spojrzeć na sąsiada, koleżankę, drugą osobę mijaną na ulicy, w sklepie czy autobusie. Nierzadko to właśnie małe społeczności w środowisku lokalnym potrafią budować najtwardsze mury, a dzięki kampaniom edukacyjnym ta rzeczywistość się zmienia i utrwalane stereotypy mogą zostać pokonane – dodaje Izabela Sałamacha. 
 
 
Wciąż jednak małą siłą przebicia charakteryzują się kampanie nakłaniające do : wykonania badań profilaktycznych, wizyty u lekarza, zaszczepienia się czy poznania choroby. Jeszcze zapewne długa droga przed nami zanim ww. działania wpiszą się nie tylko w kategorie dbania o zdrowie, ale kategorie mody jakim jest np. "fit lifestyle" i zdrowe diety oraz bieganie.
 
źródło: onBoard
JK
 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz