Nowe standardy zapobiegną niekompetencji wśród kadry zarządzającej

12 Lutego 2019, 9:31 dane wyniki analiza dokument

Nowe standardy dla liderów służby zdrowia mają wyeliminować zastraszanie i niekompetencję. Minister zdrowia Matt Hancock obiecał "bardziej sprawiedliwą kulturę w NHS, zaczynając od góry". Stwierdził, że od lat pracownicy NHS postawieni byli przed "moralnie odrażającymi" wyborami i zmuszani do ryzykowania stanowiska, jeśli chcieli zgłosić niekompetencje szefów.

 

W przemówieniu do lekarzy w Londynie Hancock powiedział: "Błędy powinny być postrzegane jako możliwość uczenia się i doskonalenia, a nie potrzeba ukrywania ich i zaprzeczania. Tak więc osoby zgłaszające naruszenia wyświadczają NHS przysługę. Ten kto to ma odwagę mówić o tym głośno, powinien zostać wysłuchany. Tymczasem takie osoby często są ignorowane, prześladowane i gorzej – stosowane jest wobec nich wymuszenie ".

Sprawdzenie kompetencji menadżerów

Nowi pracownicy NHS zostaną poproszeni o zastanowienie się, w jaki sposób zapewnić, aby wszyscy menedżerowie pracujący na szczeblu dyrektorskim byli oceniani pod kątem "wyboru odpowiednich osób". Wszyscy dyrektorzy zostaną poproszeni o spełnienie minimalnych standardów i zostanie im zaoferowane szkolenie, jeśli jest to potrzebne. Wprowadzona zostanie także centrala baza dyrektorów, w której można uzyskać łatwy dostęp do informacji o kwalifikacjach i historii zatrudnienia, aby wyeliminować oszustwa. Hancock podsumował: "Tworzenie bardziej sprawiedliwej kultury w ramach NHS, kultury bardziej otwartej, uczciwej i godnej zaufania, zaczyna się dzisiaj i zaczyna się od początku".

Źródło: msn

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz