28.02. - "Wspólnie" dla zdrowia o profilaktyce i zdrowiu publicznym - ruszyła rejestracja

12 Lutego 2019, 15:23 wspólnie dla zdrowia

Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta – pod takim hasłem odbędzie się piąta już z cyklu konferencji organizowanych w ramach debaty „Wspólnie dla zdrowia”. Ruszyła już rejestracja na konferencję, która odbędzie się 28 lutego w Gdańsk

Zagadnienia jakie zostaną poruszone podczas najbliższej konferencji to:

  • skuteczność leczenia i bezpieczeństwo pacjentów (zarówno w aspekcie rejestrów jakościowych, akredytacji, jak i systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych),
  • problemy zdrowia publicznego – w tym szczególnie poważne oczekiwania i wyzwania, jakie przed nim stoją,
  • bezpieczeństwo z punktu widzenia pacjentów oraz prawa i obowiązki pacjentów – w oparciu o nowe rekomendacje i wytyczne.

Jak podkreśla prof. Piotr Czauderna z Prezydium Rady Społecznej „Wspólnie dla Zdrowia”, we współczesnej cywilizacji tempo zachorowań jest szybsze niż możliwości leczenia, dlatego popyt na świadczenia medyczne zdecydowanie przewyższa możliwości ich sfinansowania, a częściowo nawet zaspokojenia. - W świetle tego szczególnego znaczenia nabierają kwestie zdrowia publicznego, świadomości pacjentów oraz ich aktywnego udziału w systemie ochrony zdrowia. Konieczna jest zmiana paradygmatu i połączenie medycyny naprawczej z działaniami edukacyjnymi, profilaktycznymi oraz dotyczącymi prewencji chorób – wskazuje.

Według prof. P.Czauderny, sprawna i kompleksowa realizacja polityki z zakresu zdrowia publicznego stanowi jedno z największych wyzwań polityki społecznej polskiego państwa. Jest też warunkiem dalszej poprawy zdrowia społeczeństwa oraz zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia.

Do dyskusji w konferencji zaproszono m.in. przedstawicieli Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie, organizacji pacjentów. Zaplanowano ponadto wykłady: dr. Jensa  Winther Jensena z Danish Clinical Registries, dra Piotra Bandosza, który przez wiele lat blisko współpracował z NICE (National Institute for Health and Care Excellence) w Wielkiej Brytanii) oraz Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

Źródło: MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz