NIL o prezydenckiej inicjatywie onkologicznej

13 Lutego 2019, 9:29 Lekarze i biurokracja

Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej zabrało głos w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Samorząd poparł inicjatywę, ale zaapelował o poszerzenie zespołu pracującego nad projektem.

Samorząd lekarski przychylił się do głównych celów dokumentu. Prezydium NIL podkreśliło, że zawarte w uzasadnieniu twierdzenie, że dotychczasowe reformy nie przyniosły poprawy sytuacji chorych, jest słuszne i dlatego też należy przede wszystkim zadbać o zwiększenie nakładów finansowych oraz znieść limity leczenia dla pacjentów zmagających się z nowotworami. Te działania w ocenie NIL przyniosą więcej efektów niż wprowadzanie kolejnym skomplikowanych procedur dostępu do leczenia – takich jak karta DILO.

Jednocześnie lekarze podkreślili konieczność poszerzenia zespołu pracującego na strategią walki z rakiem. Zaproponowali by w gremium tym zasiedli obok onkologów również przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej oraz reprezentanci Polskiego Towarzystwa Patologów.

- Cele strategii - według NRL - należy uzupełnić o zapobieganie praktykom niemającym oparcia w aktualnej wiedzy medycznej i ułatwianie chorym na nowotwory dostępu do rzetelnej, zweryfikowanej informacji o metodach zapobiegania, rozpoznawania i leczenia- czytamy w komunikacie władz samorządu lekarzy.

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz