UK: NHS stawia na profilaktykę raka płuca

13 Lutego 2019, 9:53 rentgen płuca lekarz diagnostyka prześwietlenie

Wielka Brytania rusza z badaniami skriningowymi w kierunku raka płuca. W ciągu najbliższych czterech lat NHS  planuje przebadać nawet 600 tys. osób i wykryć nawet 3400 przypadków nowotworu płuca – donosi portal „Pharma Times online”.

 

W ocenie brytyjskich ekspertów zaplanowane badania przesiewowe z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwolą na redukcję śmiertelności z powodu raka płuca o 26 proc. w przypadku mężczyzn i nawet o 61 proc. w przypadku kobiet. Według najnowszych ambitnych planów brytyjskiego płatnika – celem jest przeżycie nawet 55 tys. pacjentów chorujących na ten typ nowotworu. Będzie to jednak możliwe dopiero w sytuacji, kiedy w systemie uda się diagnozować więcej pacjentów na wczesnych etapach choroby (w stadium I i II) – według planów odsetek diagnozowanych nowotworów w I stadium ma wzrosnąć z poziomu 18 proc. do poziomu 68 proc., podczas, gdy odsetek pacjentów diagnozowanych w IV stadium choroby ma zmaleć z poziomu 48 proc. do poziomu 11 proc.

- Wczesne wykrycie nowotworów będzie kamieniem węgielnym dla długoterminowego planu NHS, który ma ratować nawet do 55 tys. osób rocznie. Badania przesiewowe w kierunku raka płuca są jednym z pierwszych projektów profilaktycznych – podkreśliła Cally Palmer, dyrektor ds. chorób nowotworowych NHS. Dodała, że nowy projekt ułatwi wczesne wykrywanie raka, co istotnie przekłada się na zdecydowanie lepsze rokowanie w zakresie przeżycia oraz uniknięcie leczenia, które w sposób istotny wpływają na życie pacjentów. W ramach projektu dofinansowanie na prowadzenie badań mają otrzymać wybrane hrabstwa m.in. Greater Manchester, South Yorkshire, West Yorkshire oraz East Midlands.

Polska nie pozostaje w tyle

Przypomnijmy, że również w Polsce zapowiedziano program przesiewowych badań diagnostycznych w kierunki raka płuca. Skrining ma być oparty o badania niskoemisyjnej tomografii komputerowej, a sam program ma szansę ruszyć jeszcze w drugim półroczu tego roku.

– Celem programu jest poprawa wykrywalności raka płuca we wczesnych postaciach, co ma skutkować poprawą przeżywalności i zmniejszeniem śmiertelności wśród osób o zwiększonym ryzyku zachorowania – mówi dr hab. n. med. Mariusz Adamek z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który brał udział w realizacji pilotażowego programu na poziomie regionalnym.

Do badania zapraszane będą osoby w wieku 50-74 lata, którzy palą lub w przeszłości palili papierosy, w tym również ci, u których występują inne czynniki ryzyka- takie jak rak płuca w rodzinie, choroby płuc czy ekspozycja na substancje rakotwórcze (np. azbest).

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz