Aż 9 razy wzrosła liczba obcokrajowców ubezpieczonych w Polsce

14 Lutego 2019, 11:49

Szpitale często skarżą się na problem z odzyskiwaniem kosztów leczenia za nieubezpieczonych obcokrajowców. Ale jak wskazują najnowsze dane ZUS, także tych ubezpieczonych jest coraz więcej. 

Raport dotyczy lat 2008-2018. Liczba obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS w tym okresie, wzrosła aż dziewięciokrotnie.

Najchętniej wybierają Polskę obywatele spoza Unii Europejskiej, których liczba powiększyła się 11 razy.

Wśród wszystkich ubezpieczonych w ZUS, obcokrajowcy stanowią już 3,6 proc. Dominują obywatele Ukrainy (426 tys.) oraz Białorusi (33 tys.) Kolejne miejsca na liście zajmują obywatele Wietnamu (8 tys.), Mołdawii (7 tys.) oraz Rosji (7 tys.).

Które regiony atrakcyjne?

Najchętniej Polskę wybierają osoby w wieku 20-49 lat. Cudzoziemcy najczęściej osiedlają się w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Najmniej obcokrajowców wybiera województwo świętokrzyskie.

Większość na etacie

Cudzoziemcy najczęściej podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę (56%) oraz zlecenia i umowy agencyjnej (40%). Tylko 3% zdecydowało się na prowadzenie własnej firmy.

Według raportu „przeciętny” obcokrajowiec ubezpieczony w ZUS to obywatel Ukrainy w wieku 25-29 lat, zatrudniony na umowę o pracę.

Kto jeszcze?

Do tego oczywiście dochodzi wiele osób pracujących nielegalnie. Część może odprowadzać samodzielnie składkę na NFZ, niezależnie od ZUS. Problemy placówek medycznych dotyczą jednak osób nie podlegających żadnej formie ubezpieczenia i problem z odzyskiwaniem kosztów ich leczenia narasta. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz