Grypa: rekordowa liczba zgonów w Polsce, za 2 tygodnie szczyt zachorowań

14 Lutego 2019, 13:05 grypa choroba przeziebienie temperatura

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy uważają, że szczyt zachorowań  na grypę nadejdzie za ok. 2 tygodnie. Na razie, jak pisaliśmy, część szpitali odwołuje planowe zabiegi i wstrzymuje odwiedziny. W tym sezonie odnotowano 2,4 mln zachorowań lub podejrzeń grypy, a 23 osoby zmarły. To najwięcej od lat. W poprzednim sezonie nie zmarł nikt. 

 

Sezon grypowy w pełni i już odnotowano 2 415 363 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało aż 7 855 chorych (4,4% więcej niż w analogicznym sezonie roku ubiegłego) - wynika z danych NIZP-PZH. Najczęstszą przyczyną skierowania do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale byli również pacjenci z dolegliwościami układu krążenia Najgorzej jednak prezentują się statystyki dotyczące zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Do 7.02 odnotowano aż 23 przypadki śmiertelne. Jest to rekordowa liczba, ponieważ w analogicznym okresie w poprzednich sezonach było to 0 (sezon 2017/18), 12 (sezon 2016/17), 8 (sezon 2015/16) oraz 1 osoba śmiertelna (sezon 2014/15).

Szczepić najlepiej się we wrześniu

- W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 86 proc. przypadków zachorowań odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 4,1 proc. wirus A/H3N2, a tylko 1,8 proc. wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujące są bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy się szczepić. Grypa, wbrew obiegowym opiniom, to poważna choroba, która może doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka, np. wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność dwóch i więcej z nich nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia powikłań. Leczenie takich przypadków jest bardzo trudne. Za to profilaktyka prosta – szczepienie raz w roku. Warto o tym pamiętać już we wrześniu– podkreśla prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Kto najwięcej ryzykuje?

Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka, m.in. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona.

Szczepienia

Najlepszą metodą zapobiegania zarażeniom wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, dlatego niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg. Szczepienia finansują niektóre samorządy lokalne, a dodatkowo niedawno wpisano szczepionki na listę refundacyjną - ale dla seniorów. 

inf. pras. Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ee ee Poniedziałek, 18 Marca 2019, 14:51
eee