Filipiny: drastyczny wzrost przypadków śmiertelnych z powodu odry

14 Lutego 2019, 15:03 wirus bakteria odra

Co najmniej 25 osób straciło życie od stycznia z powodu wybuchu epidemii odry na Filipinach. Większość ofiar to dzieci, jak podały władze.

Szacuje się, że liczba przypadków śmiertelnych będzie nadal rosła. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2018 roku 30 osób zmarło na odrę na Filipinach, w porównaniu do zaledwie pięciu w 2017 roku. Ministerstwo zdrowia jest zdania, że znaczny wzrost liczby zgonów z powodu odry jest spowodowany spadkiem liczby zaszczepionych osób w ciągu ostatnich pięciu lat.

Skandal szczepionkowy winny epidemii?

Niedawny skandal związany ze szczepionką przeciwko gorączce denga- Dengvaxia, zniechęcił mieszkańców Filipin do szczepień. W 2017 roku władze filipińskie zaszczepiły około 827 000 studentów Dengvaxią. Producent szczepionki, francuska firma farmaceutyczna Sanofi, wywołała panikę ostrzeżeniem o poważnych skutkach ubocznych u osób, które jeszcze nie cierpiały na gorączkę dengi, chociaż firma dała jasno do zrozumienia, że ​​Dengvaxia jest bezpieczna. Władze wstrzymały kampanię szczepień. To mogło zniechęcić Filipińczyków do szczepienia przeciwko odrze.

Liczba zachorowań na odrę rośnie

W rezultacie liczba zarejestrowanych przypadków odry wzrosła z 791 (2017) do 5 120 w 2018. W 2019 zdiagnozowano 1813 przypadków. Według władz choroba rozprzestrzenia się głównie w Manili, gdzie odnotowano ponad 440 przypadków od początku 2019. Szpital San Lorenzo, w stolicy Filipin Manili zgłosił w styczniu 50 ofiar śmiertelnych i 1500 osób zakażonych. Dane te nie zostały potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia. Minister Zdrowia, Francisco Duque, wezwał rodziców na dotkniętych obszarach do szczepienia swoich dzieci przeciwko odrze. Jego zdaniem "to skuteczny i bezpieczny sposób zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się".

Liczba zakażeń odrą na całym świecie znacznie wzrosła. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2018 odnotowano około 30 procent więcej zakażeń niż w 2017 r. Jednym z powodów jest brak szczepień u dzieci. Według danych WHO około 110 000 osób na całym świecie zmarło w 2017 r. na odrę, z czego większość stanowiły dzieci.

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz