E-skierowania: wiemy już na co będą potrzebne. Jest projekt

14 Lutego 2019, 23:16 stetoskop telefon informatyzacja

Koniec z papierowymi skierowaniami do specjalisty lub na badania. Resort zdrowia ma już projekt przepisów, które określają zasady działania e-skierowań. Zastąpią w systemie publicznej ochrony zdrowia, czyli finansowanej z NFZ, skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne, m.in. tomografii komputerowej, do której nadal są duże kolejki. 

 

 

Do konsultacji trafił w czwartek wieczorem projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.

Określa jak mają działać skierowania w postaci elektronicznej, które będą wystawiane w SIM.

Na co e-skierowanie?

Będą to skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne:
medycyny nuklearnej,
tomografii komputerowej,
rezonansu magnetycznego,
endoskopowe przewodu pokarmowego,
echokardiograficzne płodu, 
pozytonowej tomografii emisyjnej.

Od kiedy?

Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r. Zgodnie z przepisami skierowania mogą być jednak wystawiane w postaci papierowej do dnia 31 grudnia 2020 r.

Polecamy także:

Znów bezkosztowo

Projektowana regulacja nie spowoduje skutków dla sektora finansów publicznych, w tym dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. W ocenie skutków regulacji nie uwzględniono też kosztów po stronie placówek. 

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

J.Cieszyński: w przyszłym tygodniu ruszy pilotaż e-skierowania

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz