Z czym najczęściej udajemy się do szpitala?

15 Lutego 2019, 14:26 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Choroby układu krążenia – to nadal główna przyczyna hospitalizacji Polaków. Tylko w 2016 roku współczynnik hospitalizacji z ich powodu wyniósł nieco ponad 2965 pacjentów na 100 tys. ludności – czytamy w najnowszym raporcie NIZP-PZH „Sytuacja zdrowotna Polski i jej uwarunkowania”.

W sumie w analizowanym roku Polacy do szpitali trafiali ponad 8,1 mln razy (dokładnie 8 116 709-krotnie) co pozwala wnioskować, że ogólny współczynnik hospitalizacji wyniósł ponad 21,12 tys. osób na 100 tys. ludności. Zdecydowanie wiodącą grupą hospitalizowanych były Polki – w sumie pod skrzydła placówek szpitalnych trafiło ich przeszło 4,48 mln, podczas gdy mężczyzn nieco ponad 3,62 mln.

Najczęstszą przyczyną pobytu w szpitalu były choroby układu krążenia, które odpowiadały aż za 13,5 proc. hospitalizacji, podczas gdy kolejne dwie grupy w statystykach – tj. nowotwory oraz urazy i zatrucia - stanowiły przyczynek do odpowiednio do kolejnych 8,9 proc.

- Choroby układu mięśniowo kostnego, przyczyny niedokładnie rozpoznane i choroby układu nerwowego to kolejne trzy grupy przyczyn pobytu w szpitalu o częstości 5,6 proc., 4,9 proc., 3,8  proc. hospitalizowanych. Duża grupa pacjentów (około 9,9 proc.) przebywała w szpitalu w związku z tzw. „czynnikami wpływającymi na stan zdrowia i kontaktem ze służbą zdrowia”. Należą do nich badania i obserwacje medyczne, ale niemal połowa z tej grupy to noworodki- czytamy w raporcie NIZP-PZH. 

W 2016 roku częściej hospitalizowaną grupą pacjentów były kobiety (o 6 proc. więcej hospitalizacji niż mężczyźni) – ale jak podkreślają eksperci NIZP-PZH wynikało to w głównej mierze z hospitalizacji przy okazji porodu lub/i ciąży. W przypadku najpopularniejszych schorzeń kardiologicznych ta proporcja zdecydowanie ulegała odwróceniu bowiem odsetek rzeczywistych hospitalizacji wyniósł w przypadku mężczyzn 3182,3 zdarzenia na 100 tys. ludności, natomiast w przypadku kobiet 2761,6 hospitalizacji na 100 tys. ludności. Podobnie więcej mężczyzn niż kobiet jest hospitalizowanych w przypadku m.in. chorób zakaźnych, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, zespołu sercowo-płucnego, chorób układu oddechowego, zapalenia płuc, przewlekłej choroby dolnych dróg oddechowych, chorób układu trawiennego, chorób wątroby, niewydolności nerek, czy w końcu urazów i zatruć.

AM 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz