Aptekarze już dziś składają petycję ws. ustawy o zawodzie farmaceuty

18 Lutego 2019, 8:51 APTEKA FARMACEUTA

Środowisko farmaceutów zaniepokojone dalszym losem ważnej dla siebie ustawy o zawodzie farmaceuty, postanowiło wystąpić z petycją w sprawie dalszego jej procedowania. Być może jeszcze dziś apel, pod którym podpisało się ponad 2385 osób, spocznie na biurku szefa resortu zdrowia.

 

Petycję zamieszczoną na portalu farmaceuta.pl sygnowało do godz. 8:00 przeszło 2385 farmaceutów, techników oraz studentów farmacji, którym na sercu leży rozwój polskiej farmacji. Dokument jest wyrazem poparcie dla procedowanego w resorcie zdrowia projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, który 15 stycznia 2019 roku po zakończeniu prac ministerialnego Zespołu ds. Opracowania Projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty trafił na biurko Łukasza Szumowskiego. Środowisko nie kryje, że po dymisji podsekretarza stanu Marcina Czecha, obawia się o dalsze losy projektu.

- Jako grupa zawodowa specjalistów ochrony zdrowia, należących do zawodów zaufania publicznego, już od ponad 25 lat czekamy na jednolity akt prawny, który ureguluje kwestie związane z wykonywaniem zawodu farmaceuty w Polsce. Głęboko wierzymy, że To Ministerstwo Zdrowia i Ten Rząd są w stanie dokonać tego, na co czekają całe pokolenia farmaceutów w Polsce! Szczególnie, że polska farmacja, system ochrony zdrowia oraz pacjenci, jak nigdy dotąd potrzebują tej regulacji- argumentują inicjatorzy petycji.

Sygnatariusze petycji wskazali, że konieczne jest niezwłoczne uregulowanie kwestii związanych z możliwością świadczenia przez farmaceutów opieki farmaceutycznej, a także właściwego umocowania i nakreślenia roli farmaceutów klinicznych w szpitalach.

- Tylko w ten sposób możliwe będzie wykorzystanie ich pełnego wykształcenia i umiejętności. W sytuacji, gdy system ochrony zdrowia boryka się niedoborem lekarzy, pielęgniarek oraz długimi kolejkami do specjalistów, wsparcie ze strony farmaceutów wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem. A umożliwiające to narzędzia znalazły się właśnie w projekcie ustawy- argumentuje środowisko.

Oddolną inicjatywę związaną z apelem o ustawę o zawodzie farmaceuty poparły m.in. Naczelne Izba Aptekarska oraz Związek Pracodawców Polskich Aptek. Znalazła ona uznanie również w oczach byłego wiceministra zdrowia- Marcina Czecha.

- To bardzo ważna regulacja dla całego środowiska i systemu ochrony zdrowia. Powodzenia! – napisał w jednym z portali społecznościowych.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz