Ł. Szumowski: wzrost wycen od marca aktualny. A może od stycznia?

18 Lutego 2019, 12:57 szumowski łukasz

Minister Łukasz Szumowski, mówi nam co ze zmianą wycen świadczeń od 1 marca. Czy jest aktualna? Czy są szanse by dotyczyła wstecz także pierwszego kwartału roku? Czy będą zapisy gwarantujące, że pieniądze trafią na wzrost płac określonych grup pracowników, a nie np. na spłatę szpitalnych długów? Na podwyżki czekają m.in. fizjoterapeuci i diagności. 

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami MZ, 1 marca wzrosnąć mają wyceny świadczeń, w ramach których znaleźć się mają kwoty celowane wprost na pokrycie wynagrodzeń dla zawodów w ochronie zdrowia, których do tej pory nie objęły żadne podwyżki.

Wyższych wycen świadczeń domagali się również przedstawiciele szpitali powiatowych. Wyczekiwana zmiana finansowania ma zrekompensować m.in. wzrosty kosztów działania w ubiegłego roku, związane z porozumieniami płacowymi zawieranymi przez Łukasza Szumowskiego.

Resort otrzymał już stosowne zestawienia finansowe ze strony dyrektorów szpitali, które są teraz analizowane w Narodowym Funduszu Zdrowia - zapewniał minister zdrowia Łukasz Szumowski.- Niezależnie od analiz, przynajmniej od 1. marca będą zwiększone wyceny w wybranych świadczeniach - dodał.

Wzrost cen - w jakich zakresach?

- Przypominam, że od wielu lat zwiększaliśmy liczbę świadczeń, aby system działał wydajniej. Z biegiem czasu wartość tych świadczeń musi ulec zmianie z powodu rosnących kosztów pośrednich tj. energia elektryczna czy gaz, inne opłaty - mówi dla Polityki Zdrowotnej, Łukasz Szumowski. - Stopniowo urealniamy wyceny świadczeń i podnosimy je w górę.  Ich wartości nie rosną może dramatycznie, ale każdy ich wzrost jest bardzo istotny dla szpitali - dodaje.

- Prowadzimy analizy Narodowego Funduszu Zdrowia, w których zakresach i gdzie koszty wzrosły najbardziej, a gdzie mniej. Najczęściej koszty wzrastają z powodu rosnących kosztów pośrednich, np. przy zakupie leków czy wyrobów medycznych, które są częścią składową danego świadczenia. Specjalistyczne analizy powiedzą nam, gdzie i które świadczenia potrzebują zwiększonego poziomu  wyceny - wskazuje minister.   

Czy wyższa wycena świadczeń będzie wyliczana z datą wsteczną?

- Rozważamy taką ewentualność - odparł minister zapytany o kwestie wzrostu wyceny świadczeń z datą wsteczną, tak by objęła okres dodatkowo poniesionych kosztów przez szpitale. Na pytanie, o jakich kwotach mówimy, minister odpowiada, że nie chciałby przedwcześnie nic obiecywać.

Wycena na zrównoważenie kosztów z zeszłego roku, czy też na zawody nieobjęte podwyżkami?

- Podwyżki w niektórych szpitalach już się zadziały. Najbliższa podwyżka wyceny świadczeń będzie także ze wskazaniem na wzrosty płac w zawodach, nieuregulowanych odrębnie. Często są to zawody rozproszone, nie mające swoich prawnych definicji. Chcemy, aby dyrektorzy jednostek przekierowali  pieniądze na ten cel - podkreśla minister. Zapowiada ponadto, że zarządzenie NFZ będzie wskazywać na co te środki mogą być przeznaczone.

Aleksandra Kurowska, JK

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Iza Poniedziałek, 04 Marca 2019, 17:36
Najbardziej rosną koszty wynagrodzeń.
buuuuuuuu Poniedziałek, 18 Lutego 2019, 23:29
Q........., elektroradiolodzy też czekają. Nawet dość aktywnie....
Technik Poniedziałek, 18 Lutego 2019, 22:28
Najpierw we wszystkich placówkach ochrony zdrowia muszą powstać procedury robocze radiologiczne. Wiele szpitali do tej pory ich nie posiada a sanepidowska ochrona radiologiczna przymyka oczy. Najpierw procedury robocze a później ich zwiększona wycena!!!