PE i WHO: Wiedza społeczeństwa na temat marihuany jest niewystarczająca

18 Lutego 2019, 13:12 marihuana medyczna marihuana konopie

W zeszłym tygodniu Parlament Europejski wydał rezolucję wzywającą państwa członkowskie do analizy istniejących obecnie przepisów dotyczących medycznej marihuany i zwiększenia wiedzy na jej temat wśród specjalistów. 

Parlament europejski postuluje o rozgraniczenie między marihuaną medyczną, a ta używaną do celów rekreacyjnych lub przemysłowych. Marihuana medyczna znajduje zastosowanie w niektórych stanach, w których inne leki nie działają np. w wymiotach spowodowanych chemioterapią czy jako środek przeciwbólowy. Tymczasem świadomość społeczeństwa i personelu na temat medycznej marihuany jest nadal niewystarczająca.

Parlament europejski zaleca uregulowanie prawne statusu konopii i gwarancji, że pochodzi ona jedynie od certyfikowanych producentów. WHO również zaleciło rozważenie zmiany klasyfikacji medycznej marihuany i jej substancji czynnych: THC i CBD, a także pregabaliny i tramadolu. Według WHO kwiaty konopii i haszysz powinny zostać usunięte z listy najniebezpieczniejszych leków. W czasie następnego posiedzenia, być może już w marcu 2019, komisja ds. uzależnień musi zdecydować czy przyjąć zalecenia WHO.

Producenci medycznej marihuany szykują się na podbój rynku

Tymczasem australijska firma Althea, produkująca marihuanę medyczną, zamierza wkroczyć na rynki europejskie. Szczególnie interesuje ją UK, ponieważ szacuje się, że nawet 2,9 miliona pacjentów mogłoby skorzystać z medycznej marihuany na terenie tego kraju. Althea liczy na to, że liczba wskazań do stosowania medycznej marihuany będzie się powiększać. W dodatku firma chce prowadzić kampanię edukacyjną wśród lekarzy i pacjentów. Medyczna marihuana w Polsce została zalegalizowana w 2017 roku, ale jedną z przeszkód w dostępie do niej jest brak upraw krajowych i odpowiedniego zaopatrzenia aptek.

Źródło: aerzteblatt, pharmatimes 

 Magdalena Mroczek

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Pat Poniedziałek, 18 Lutego 2019, 17:23
Konopi - piszemy przez jedno i.