E-skierowania już wystawiane. Do września pilotaż

18 Lutego 2019, 15:52 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Jak wygląda krok po kroku wystawienie i realizacja e-skierowania - to pokazywali dziś na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński. Polityka Zdrowotna już wcześniej informowała jaki ma być zakres świadczeń, w ramach których e-skierowania będą wystawiane. 

Jak to przy e-usługach dla zdrowia bywa, minister Szumowski wskazywał na wygodę dla pacjentów (nie zgubią papierowego dokumentu) oraz na to, że drugi wypisywane były często nieczytelne - a on sam pisze jak kura pazurem. Podkreślał, że informatyzacja w opiece zdrowotnej to jeden z priorytetów resortu.

- Jeżeli mamy przebudować system w kierunku płatności za jakość, musimy mieć narzędzia do mierzenia tej jakości - powiedział. I podkreślił zasługi Janusza Cieszyńskiego we wdrażaniu e-zdrowia. - Wcześniej słyszeliśmy, że tego nie da się zrobić - dodał. 

Co dla pacjenta?

- Czy to coś daje pacjentowi? Oczywiście, choćby taka prosta rzecz, chory pacjent nie musi jechać złożyć papierowego skierowania w placówce. To się wpisuje w cały szereg działań, które robimy - mówił Szumowski.

W praktyce faktycznie będzie można wyszukać termin wizyty czy badania tam, gdzie jest szybciej dostępne w ramach NFZ i na razie telefonicznie, a docelowo także poprzez internet, wpisać się w kolejkę. Bez konieczności przyjazdu osobiście. 

Problemem dla chorych może się jednak okazać w przyszłości to, że będzie można mieć tylko jedno skierowanie do danego specjalisty. Chodzi o to, żeby jedna osoba nie zajmowała wielu miejsc w kolejkach, ale w niektórych sytuacjach może być to uciążliwe. 

Na co, gdzie, od kiedy?

Od 1 kwietnia skierowania w postaci elektronicznej (w ramach pilotażu) będą wystawiane m.in. na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badanie tomografii komputerowej i rezonans magnetyczny. Od 2021 r. skierowania będą wystawiane obowiązkowo w wersji elektronicznej, obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania.

W zeszłym tygodniu do konsultacji trafił projekt rozporządzenia precyzujący w jakich przypadkach skierowania mają być elektroniczne. 

teraz uczestniczy w nim 9 podmiotów, a docelowo ma być przeprowadzony w ok. 100 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie. Już teraz można z nich korzystać w Szpitalu Wolskim oraz Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, Centrum Medycznym w Polanicy Zdroju, Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej (trzy lokalizacje), NZOZ Promed - którego właścicielem jest Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego (dwie lokalizacje), Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek.

Wkrótce na stronie http://mapa.pacjent.gov.pl będzie można sprawdzić, gdzie można otrzymać lub zrealizować e-skierowanie.

E-skierowania będą na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne:
medycyny nuklearnej,
tomografii komputerowej,
rezonansu magnetycznego,
endoskopowe przewodu pokarmowego,
echokardiograficzne płodu, 
pozytonowej tomografii emisyjnej.

Krok po kroku, jak e-recepta

E-skierowania wystawiają i cyfrowo podpisują pracownicy medyczni.
Jeśli pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta (zakładano je też dziś na konferencji) – otrzymuje dane dostępowe e-skierowania w wybranej przez siebie formie: SMS lub e-mail. Możliwy jest też wydruk informacyjny.
Pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane, lokalizacja jest dowolna, ale przychodnia czy szpital musi brać udział w pilotażu. W czasie konferencji chłopiec z Warszawy miał wystawione e-skierowanie, a jego ojciec podał telefonicznie kod i zarejestrował dziecko w przychodni w Trójmieście. 

W pilotaż włączyli się już kluczowi dostawcy oprogramowania jak: Kamsoft czy Asseco, a także Atende Medica, Medical Data, S&T, Pentacomp. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz