Wypalenie zawodowe lekarzy - analiza przyczyn w zależności od kraju

19 Lutego 2019, 9:15 lekarz

 Od jednej trzeciej aż do połowy lekarzy zgłosiło, że cierpi na wypalenie zawodowe, depresję lub oba stany. Raport Medscape na temat wypalenia zawodowego lekarzy jako główne przyczyny podał nadmiar obowiązków administracyjnych i zbyt niskie płace. Przyczyny różnią się jednak nieco w zależności od kraju. Przyjrzano się sytuacji lekarzy w UK, USA, Francji, Hiszpanii, Portugalii i w Niemczech. Oto główne przyczyny:

  1. Nadmiar biurokracji
    Chociaż zarządzanie służbą zdrowia i jej finansowanie w każdym państwie wygląda inaczej, wszyscy lekarze skarżą się na nadmiar obowiązków związanych z prowadzeniem dokumentacji medycznej. W 5 na 6 krajów był to główny czynnik wypalenia zawodowego i zgłaszany był przez 56 proc. ankietowanych w USA i Portugalii, 49 proc. we Francji i 47 proc. w UK. Jedynie w Hiszpanii na pierwszym miejscu postawiono niedostateczne płace, a na drugiej pozycji uplasował się nadmiar biurokracji. Nadmiar biurokracji związany z prowadzeniem dokumentacji elektronicznej zgłaszany był przez lekarzy z USA znacznie częściej niż przez ich kolegów z Europy.
  2. Za mało wakacji
    Lekarze z USA brali zdecydowanie mniej wakacji niż ich koledzy z Europy. 33 proc. ankietowanych z USA brało jedynie 2 tygodnie lub mniej wakacji w roku. W UK tylko 16 proc. lekarzy wykorzystywało tak mało urlopu, a w innych krajach odsetek ten był na poziomie 7-9 proc.. W dodatku część lekarzy odpowiadała na maile nawet w czasie wakacji.
  3. Kryzys ekonomiczny
    56 proc. ankietowanych z Hiszpanii i 43 proc. z Portugali podało niskie pensje jako czynnik wpływający na wypalenie zawodowe. Dla porównania było to problemem tylko dla 27 proc. lekarzy z USA i 18 proc. z Francji. Według ekspertów kryzys ekonomiczny w Portugalii spowodował zmniejszenie zatrudnienia na oddziałach intensywnej terapii i przeciążenie izb przyjęć. Wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej oczekuje się również poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

Jak ujawnia raport, niepokojące jest że niewiele lekarzy doświadczających wypalenia zawodowego lub depresji decyduje się na poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Ponad 60 proc. hiszpańskich lekarzy nie zamierza zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów. UK twierdzi, że jest w stanie rozwiązać problem wypalenia zawodowego wśród medyków przy pomocy pracowników socjalnych, a w szpitalach we Francji dostępny jest trening metod relaksacyjnych dla pracowników.  

Źródło: Medscape

Zobacz również: Depresja kosztuje światową gospodarkę 1 mld dolarów rocznie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz