Badanie: Polacy wolą zdrowie bez kolejki niż niższe podatki

19 Lutego 2019, 9:25 Pacjent i kolejki

Poprawa działania służby zdrowia i oddzielenie Kościoła od państwa to kluczowe tematy, jakimi zajęliby się Polacy w pierwszej kolejności, gdyby sprawowali władzę - wynika z badania dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Obniżenie podatków czy np. usprawnienie sądownictwa wskazywano znacznie rzadziej. 

Uczestnicy badania zostali poproszeni o wskazanie 3 najważniejszych spraw, którymi zajęliby się w pierwszej kolejności, gdyby sprawowali władzę w Polsce. Z tematów społeczno-gospodarczych najczęściej wybierali poprawę działania służby zdrowia (53 proc.), uproszczenie i zmniejszenie podatków (34 proc.) oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku (24 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazło się poprawienie działania sądów i wymiaru sprawiedliwości (22 proc.), zwiększenie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami (19 proc.) oraz ochrona środowiska i walka ze smogiem (18 proc.).

 

Zdrowie priorytetem niezależnie od barw partyjnych

Poprawa działania ochrony zdrowia oraz uproszczenie i zmniejszenie podatków są najpilniejszymi sprawami społeczno-gospodarczymi niezależnie od sympatii politycznych respondentów.

W przypadku zdrowia postulat ten wybierało 58 proc. sympatyków PiS i tyle samo PO - to największy odsetek. Wśród potencjalnych wyborców Wiosny była to połowa.

Pigułka dzień po bez recepty, finansowanie in vitro

Kolejne pytanie dotyczyło kwestii światopoglądowych i tu na podium znalazło się oddzielenie państwa od Kościoła (53 proc.), realizacja Konwencji Antyprzemocowej (34 proc.) oraz ex aequo finansowanie in vitro z budżetu państwa i usunięcie religii ze szkół (po 32 proc.).

Przyglądając się kolejnym priorytetom wskazywanym przez badanych, 29 proc. osób chce przywrócenia tabletki "dzień po" bez recepty. 27 proc. oczekuje liberalizacji przepisów aborcyjnych, a 13 proc. ich zaostrzenia.  

O badaniu

Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl Próba ogólnopolska N=1063 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 8 – 11 lutego 2019. Metoda CAWI.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

NM Piątek, 22 Lutego 2019, 11:05
A skąd te dane o kościele? Clickbait?