UE kreśli zdrowotne plany budżetowe

20 Lutego 2019, 9:17 europa komisja europejska parlament

Przyszłe inwestycje w obszarze ochrony zdrowia były tematem spotkania przy okrągłym stole komisarzy Coriny Crețu oraz Vytenisa Andriukaitisa z przedstawicielami służby zdrowia. W tracie rozmowy omówiono priorytety polityki spójności na lata 2021-2027.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis podkreślił, że władze Europy zamierzają się wsłuchać w głos jej mieszkańców – stąd też nowe pomysły na uruchomienie dodatkowych środków europejskich na ten cel.

- Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru, niemal 70 proc. Europejczyków chce, aby UE robiła więcej w dziedzinie zdrowia. Dzięki funduszom w ramach polityki spójności możemy podejmować działania, które przynoszą odczuwalne zmiany tam, gdzie są one potrzebne, co pokazuje, że wsłuchujemy się w potrzeby naszych obywateli. Bardzo się też cieszę, że zdrowie staje się nową kategorią w konkursie RegioStars. To kolejne potwierdzenie, że musimy i potrafimy wprowadzać w życie zasadę „zdrowie we wszystkich politykach” określoną w Traktacie- ocenił komisarz ds. zdrowia. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami co roku UE tylko na inwestycje w obszarze zdrowia zamierza przeznaczać ponad 4 mld euro.

­- Opieka zdrowotna ewoluuje, a inwestycje UE muszą ewoluować wraz nią. Dlatego właśnie zorganizowaliśmy debatę z pracownikami służby zdrowia. Chcemy, by ich zalecenia pomogły wytyczyć kierunek przy planowaniu inwestycji UE w dziedzinie zdrowia w kolejnej dekadzie- dodała komisarz ds. polityki regionalnej.

W stronę profilaktyki i edukacji

Podczas posiedzenia z udziałem stowarzyszeń działających w sektorze zdrowia uzgodniono, że przyszłe inwestycje UE w obszarze zdrowia musza korelować z obserwowanymi trendami ewolucji samych systemów ochrony zdrowia. Podkreślono konieczność zwiększenia nacisku na edukację i profilaktykę, a także przechodzenie z opieki szpitalnej i zinstytucjonalizowanej na taką, która świadczona jest na poziomie społeczności lokalnych. Zgodnie z planami Komisji Europejskiej w zakresie polityki spójności na lata 2021–2027, nowe jej cele powinny integrować inwestycje w dziedzinie zdrowia, z inwestycjami we włączanie społeczności i wspieranie edukacji.

Dlatego też UE będzie chciała by inwestycje w infrastrukturę objęły zarówno inwestycje z ośrodki podstawowej i środowiskowej opieki zdrowotnej, ale również w programy profilaktyczne, czy szkolenie personelu oraz realizacje projektów zintegrowanej opieki medycznej.

Jednocześnie zaapelowano by państwa członkowskie i regiony opracowywały długoterminowe strategie inwestycyjne, w których uwzględnią m.in. infrastrukturę, kapitał ludzki, innowacyjne technologie i nowe modele świadczenia opieki.

Nowe możliwości

W tym roku unia chce również nagrodzić najbardziej innowacyjne rozwiązania i projekty zdrowotne, które były realizowane w ramach polityki spójności. Zdrowie ma być w tym roku jedną z pięciu kategorii tematycznych w konkursie RegioStars, a nagrodzone projekty mają być inspiracją dla państw członkowskich i regionów, które chcą skorzystać z unijnego dofinansowania do inwestycji zdrowotnych. Projekt można zgłaszać do 9 maja 2019 roku, a rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się w październik 2019.

AM

Zobacz jak UE wydawała fundusze na zdrowie w 2014-2018

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz