Technik farmaceutyczny: od września 2,5 letni cykl kształcenia

20 Lutego 2019, 10:18 APTEKA FARMACEUTA

Wydłużony tok kształcenia wprowadza m.in. ogłoszone wczoraj Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego w zakresie zawodu technika farmaceutycznego.

 

2,5 roczny cykl kształcenia zamiast 2 letniego oraz kształcenie prowadzone wyłącznie w formie dziennej. Takie zmiany w porównaniu do poprzedniego uregulowania wprowadza rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. we wznowionym od 2019 r. kształceniu w zawodzie technik farmaceutyczny.

Przypomnijmy, iż w październiku ubiegłego roku ministerstwo zdrowia przekazało oficjalną decyzję o przywróceniu kształcenia techników farmaceutycznych.

Kształcenie tak, ale tylko w formie dziennej

Przeciwnicy powrotu do kształcenia w zawodzie bardzo często podnosili argumenty jakoby kształcenie techników farmaceutycznych w wielu miejscach odbywało się na niskim poziomie. Ówczesną decyzją ostatni nabór kandydatów w szkołach miał mieć miejsce w latach 2017/2018. Niejednokrotnie zwracano także na uwagę na dopuszczony zaoczny tryb kształcenia, w jakim uczniowie realizując zajęcia mogli nabyć tytuł technika farmaceutycznego. Ministerstwo natomiast wskazywało, iż przywrócone kształcenie ma uwzględniać dostosowanie kompetencji absolwentów do nowych rozwiązań dotyczących roli apteki w systemie ochrony zdrowia stąd zawarty w rozporządzeniu zapis dotyczący kształcenia wyłącznie w trybie stacjonarnym jest zapewne próbą podniesienia jakości kształcenia oraz wyrównania kompetencji techników farmaceutycznych kończących różne szkoły realizujące naukę w zawodzie.

Anna Grela

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

utb Środa, 04 Grudnia 2019, 20:09
Jestem tech. farmaceutycznym sprzed 40 lat,kończyłam w Krakowie,wykładowcy byli z Akad.Medycz.to był bardzo wysoki poziom nauczania.Nauka w systemie dziennym po 7-8 godz.dziennie,a po południu ćwiczenia w laboratorium,praktyki których nie można było opuścić,trzeba było zawsze odpracować.Był index,zdawało się egzamin na prawo wykonywania zawodu,gdy przyszłam do pracy w aptece byłam lepiej przygotowana do pracy jak magister (nie przesadzam)...zarabiałam tyle co magister i byłam docenianym pracownikiem...a to co teraz się dzieje to szkoda mówić....to jest przygotowanie ludzi do przyjmowania towaru....kim są ludzie którzy ich uczą ?(cwaniacy z aptek którzy chcą zarobić kasę,,,niestety tak to wygląda...jaki nauczyciel taki uczeń i czego można nauczyć tylko w weekend!....nie polecam teraz takiej szkoły szkoda czasu i zarobki za najniższą krajową...więcej można zarobić jako kasjerka w Lidlu i nie ma żadnej odpowiedzialności.
A$ Wtorek, 05 Marca 2019, 6:33
A czy wiecie czy nowy technik farmacji będzie mógł wydawać leki i je sporządzać? Bo gdzieś wyczytałam że to będzie tylko pomoc.
magda Sobota, 23 Lutego 2019, 21:04
Jestem technikiem farm. po szkole dziennej, mam w pracy koleżanki po szkołach weekendowych i różnica w wiedzy jest ogromna, jeśli chodzi o recepturę to jest przepaść.. Nie generalizuję, ale w większości tak wygląda. Myślę, że taki zawód powinien być tylko w formie nauczania dziennej.
Misia Czwartek, 21 Lutego 2019, 13:14
Dlaczego nie ma trybu zaocznego ?? Co z osobami ktore pracują ?
Ala Środa, 20 Lutego 2019, 17:04
Przecież aby zdobyć tytuł technika farmacji nie wystarczy skończyć szkołę policealną, ale trzeba zdać egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny. Taki egzamin nie jest łatwy i aby go zdać, trzeba mieć jakąś wiedzę. ( na 75%)
Oliwia Wtorek, 22 Października 2019, 19:59
hahaha przecież taki egzamin rozwiązują razem z uczniami prowadzący w tej szkole, a potem ci przyszli technicy farmacji mają te same pytania. Fajne rozwiązanie dla osób bez matury, bo przecież tacy tam idą....
Anka Piątek, 22 Lutego 2019, 3:08
Tak i do technikum zapisywali się ludzie bez matury. Wiedza z chemii na poziomie 0
Ga Wtorek, 01 Października 2019, 19:53
Owszem... zapisywali się. Ale w mojej szkole odpadali- nie było dnia,żebyśmy nie mięli sprawdzianu albo odpytki ustnej. Ci bez matury wymiękli w pierwszym semestrze.
andzia Niedziela, 24 Lutego 2019, 17:11
skoro wiedza na poziomie 0 to jakim sposobem zdali egzamin państwowy