MZ wykreśli 27 z 77 specjalizacji lekarskich?

20 Lutego 2019, 10:53 Lekarze

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami ustawowymi o zawodach lekarskich. Powołany przez resort zdrowia zespół ma opracować wstępny projekt ograniczający obecną liczbę specjalizacji z 77 do 50. 

 

Podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie, wiceminister zdrowia, Józefa Sczurek-Żelazko uchyliła rąbka z planowanych przez resort zdrowia zmianach w zakresie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

Poseł Marek Ruciński podczas posiedzenia zasugerował, aby pochylić się nad pomysłem utworzenia nowej specjalizacji – reumoortopedycznej. –To specjalizacja, która prędzej czy później się pojawi, przy coraz szerszej gamie procedur, którą ortopedzi i chirurdzy urazowi mają do wykonania – nie można być dobrym we wszystkim  – mówił poseł Nowoczesnej.

 - W Ministerstwie Zdrowia pracujemy nad zmianami ustawy o zawodach, w której będą zdefiniowane konkretne specjalności. Teraz kształcimy lekarzy w 77 specjalnościach – jest to duża ilość. Minister Zdrowia powołał zespół, który przygotowywał wstępny projekt sprowadzający proces kształcenia do 50 specjalności- mówiła wiceminister józefa Szczurek-Żelazko. - Cały proces odbywa się przy opiniowaniu konsultantów krajowych- dodała.       

- Kiedy przygotujemy projekt ustawowej zmiany i gdy zostanie ona już wprowadzona to będziemy pracować nad konkretnymi umiejętnościami w ramach poszczególnych specjalności.  To o czym Pan poseł mówi (utworzenie specjalizacji reumoortopedycznej - przyp. red.) będzie zdefiniowane jako umiejętność przyznawana reumatologowi – odpowiedziała wiceminister.

- To byłaby cenna umiejętność. Ortopedzi niechętnie robiliby internę, ale umiejętność chętnie by nabyli – ocenił prof. Marek Brzosko, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

 Przygotować się na burzę

- Proponuje, aby równolegle pracować nad tymi zakresami w ramach poszczególnych specjalności, aby mieć odpowiedź na to, co z tego będzie wynikało. Wyobrażam sobie co się wydarzy gdy okaże się, że dwadzieścia specjalności będzie wykreślonych – dodał Tomasz Latos, przewodniczący podkomisji ds. Organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie.

JK

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Michal Czwartek, 21 Lutego 2019, 15:47
Mam nadzieję że zniknie spec reh medycznej.
Fucha od wbijania pieczątek do sanatorium.

Oczywiście bez obrazy dla tych kilku wybitnych którzy sami się śmieją się tego faktu. Ale ilu ich jest? 100 z 1400?