- Celem publikacji jest wsparcie wszystkich przedsiębiorców, wykonujących działalność leczniczą, w realizacji prawa pacjenta do dokumentacji medycznej i w konsekwencji zabezpieczenie interesów pacjentów. Dokument ten może stanowić również cenną wskazówkę dla innych podmiotów oraz pacjentów - wskazało biuro RPP.
Rzecznik Praw Pacjenta, uwzględniając uwidocznione na przestrzeni lat problemy w stosowaniu przepisów odnoszących się do prawa pacjenta do dokumentacji medycznej, z własnej inicjatywy opracował objaśnienia prawne dotyczące tego prawa pacjenta.
Objaśnienia są skoncentrowane na zagadnieniach praktycznych związanych z prowadzeniem, przechowywaniem i udostępnieniem dokumentacji medycznej, w zakresie których Rzecznik najczęściej identyfikował nieprawidłowości w placówkach medycznych.
Podstawą opracowania objaśnień prawnych jest przede wszystkich orzecznictwo sądów administracyjnych zapadłe na tle prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
- Jest to rozwiązanie prawne bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Przede wszystkim zabezpiecza ich interesy, gdyż zastosowanie się do objaśnień prawnych nie może mieć dla nich negatywnych konsekwencji. Korzystający z objaśnień prawnych przedsiębiorcy mają wówczas pewność, że ich postępowanie lub wdrożone rozwiązania organizacyjne są właściwe – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.
Objaśnienia prawne zostały zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.
Źródło: RPP
BPO
Polecamy także:
- E-zdrowie: opublikowano wymogi do e-zleceń, e-skierowań i EDM
- Izba lekarska: cyfryzacja zdrowia wymaga pilnych korekt. Jakich?
- Dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej we wszystkich placówkach UE?
- Prawo do dokumentacji medycznej – zmiany w przepisach od 9 lutego
- RPP: prawa pacjenta w 2017 r. nie były przestrzegane w stopniu satysfakcjonującym