Sejm: projekt dot. przebywania rodziców z dzieckiem w szpitalu – do podkomisji

20 Lutego 2019, 15:39 dziecko noworodek

Sejmowa komisja zdrowia zajęła się w środę projektem dot. bezpłatnego przebywania rodziców z dzieckiem na oddziale szpitalnym. Projekt wzbudził jednak wątpliwości ponieważ wskazuje, iż szpital może pobierać opłaty za koszty posiłków, pościeli i dodatkowego łóżka. W związku z tym, projektem zajmie się podkomisja.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (druk nr 3176).

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski uzasadniał, że projekt dotyczy doprecyzowania w art. 34 i 35 spraw dotyczących możliwości całodobowego przebywania rodziców lub opiekunów prawnych z dzieckiem lub osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności w podmiocie leczniczym.

 - Osoby te nie mogą ponosić żadnych kosztów, poza kosztami zmiennymi np. posiłków, pościeli czy używania dodatkowego łóżka – wyjaśnił. Jak mówił, obecne zapisy są różnie rozumiane przez placówki, a stowarzyszenia pacjentów oraz Rzecznik Praw Dziecka wskazywali na potrzebę jasnego określenia, że rodzice mają prawo przebywać całodobowo w szpitalu z dzieckiem, bo to jest z korzyścią dla małych pacjentów, zmniejsza traumę przebywania w szpitalu.

- Praktyka jest bardzo różna i argumentem aby obecne zapisy dookreślić jest przedstawianie bardzo różnych kosztów za samo prawo przebywania rodzica z dzieckiem w szpitalu, mimo, że przynosi własną karimatę czy krzesło - mówił. Zgodził się, że warto w tej sprawie dojść do wspólnego stanowiska i wypracować je w podkomisji.

Beata Małecka- Libera (PO-KO) podkreślała, że cel proponowanych zapisów jest zacny. Jednocześnie dopytywała, dlaczego, jeżeli przebywanie rodzica z dzieckiem na oddziale ma być bezpłatne, to mieszczą się w niej koszty wyżywienia czy łóżka.

Alicja Chybicka (PO-KO) podkreślała, że jest głęboko rozczarowana tą ustawą. - Byłam przekonana, że MZ potraktowało opiekę rodzica jako fragment leczenia – mówiła i oceniła, że koszt wyżywienia i łóżka dla rodzica to nie jest duży koszt.

Paweł Skutecki (Kukiz 15) ocenił, że minister przyszedł na komisję z bublem. - Taki projekt nie polepszy, tylko pogorszy sytuację rodziców - stwierdził. Jak przekonywał, obecność rodzica z dzieckiem w szpitalu jest elementem leczenia, więc powinna być finansowana przez państwo.

Tomasz Latos (PiS) stwierdził, że projekt ustawy jest b. krótki, jednak jeżeli budzi wątpliwości, to powinna zostać powołana  podkomisja, która w razie potrzeby doprecyzuje zapisy.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz