MZ: Trwają rozmowy z MF i NFZ o uruchomieniu 1,8 mld zł

20 Lutego 2019, 15:50 Szumowski

Ministerstwo Zdrowia potwierdza nam, że uzgadnia uruchomienie 1,8 mld zł, jakie Fundusz dostał w zeszłym roku z budżetu państwa. Sprawa jest coraz bardziej pilna, bo minister Łukasz Szumowski obiecywał, że do placówek od 1 marca trafią dodatkowe pieniądze m.in. na podwyżki dla fizjoterapeutów i diagnostów oraz rodzaj rekompensaty za rosnące koszty działania. MZ zapowiada, że będzie też z tych pieniędzy skracać kolejki. 

- Obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Finansów i Narodowym Funduszem Zdrowia w kwestii uruchomienia przez NFZ dodatkowych środków z funduszu zapasowego. Dotyczy to 1,8 mld zł przekazanych z budżetu na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (Dz. U. z 2018 r., poz. 2383). Dodatkowe środki po ich uruchomieniu mają służyć poprawieniu dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zwiększeniu wycen niektórych świadczeń - odpowiedziało dziś Ministerstwo Zdrowia na nasze pytania.

Każdy wzrost stawek jest istotny

O to, czy MZ i NFZ wyrobią się z przekazaniem dodatkowych środków placówkom, pytaliśmy ministra w poniedziałek. 

- Przypominam, że od wielu lat zwiększaliśmy liczbę świadczeń, aby system działał wydajniej. Z biegiem czasu wartość tych świadczeń musi ulec zmianie z powodu rosnących kosztów pośrednich tj. energia elektryczna czy gaz, inne opłaty - mówił dla Polityki Zdrowotnej Łukasz Szumowski. - Stopniowo urealniamy wyceny świadczeń i podnosimy je w górę.  Ich wartości nie rosną może dramatycznie, ale każdy ich wzrost jest bardzo istotny dla szpitali - dodaje.

- Prowadzimy analizy Narodowego Funduszu Zdrowia, w których zakresach i gdzie koszty wzrosły najbardziej, a gdzie mniej. Najczęściej koszty wzrastają z powodu rosnących kosztów pośrednich, np. przy zakupie leków czy wyrobów medycznych, które są częścią składową danego świadczenia. Specjalistyczne analizy powiedzą nam, gdzie i które świadczenia potrzebują zwiększonego poziomu  wyceny - wskazuje minister.   

Czy wyższa wycena świadczeń będzie wyliczana z datą wsteczną?

- Rozważamy taką ewentualność - odparł minister zapytany o kwestie wzrostu wyceny świadczeń z datą wsteczną, tak by objęła okres dodatkowo poniesionych kosztów przez szpitale. Na pytanie, o jakich kwotach mówimy, minister odpowiada, że nie chciałby przedwcześnie nic obiecywać.

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz