Niemcy: będą lepsze warunki dla zagranicznych opiekunek osób starszych

21 Lutego 2019, 10:03 seniorzy

Hannover – izba pielęgniarek podkreśla rolę zagranicznego personelu, który pielęgnuje niemieckich seniorów w ich domach. Jednocześnie domaga się polepszenia warunków ich pracy. 

Izba pielęgniarek zwróciła zwłaszcza uwagę na nieuregulowany status zagranicznego personelu. Opiekunki osób starszych często pracują w niepewnych warunkach na czarno i bez żadnych kwalifikacji, co jest nie do przyjęcia z etycznego i fachowego punktu. "Często kobiety, głównie z Europy Wschodniej, są dostępne przez całą dobę. Zapewniają one usługi związane z opieką, często bez koniecznych kwalifikacji. Wiele z nich pracuje bez polisy ubezpieczeniowej i bez świadczeń socjalnych "- wypowiedziała Izba. 

Uznanie kwalifikacji i legalna praca

Rada Pielęgniarska wzywa zatem polityków do uproszczenia i przyspieszenia uznawania dyplomów uzyskanych za granicą. Ponadto potrzebne są chęci, aby w przyszłości zapewnić osobom z zagranicy legalne możliwości zatrudnienia w Niemczech. Z powodu rosnących kosztów opieki, coraz więcej rodzin woli zatrudniać pracowników zza granicy. Ponadto planuje się stworzyć nowe innowacyjne programy, w których pielęgniarki i opiekunki wyszukują seniorów życzących jeszcze samodzielnie we własnych domach i razem opracowują strategie, dzięki której można jak najdłużej utrzymać ten stan. Tego typu programy zostały już z powodzeniem wprowadzone w innych landach.

Źródło: aerzteblatt.de

Mgdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

elka Sobota, 02 Marca 2019, 15:18
ciekawe