Trzy osoby w karetce - co na to sami ratownicy medyczni?

21 Lutego 2019, 10:51 Ratownicy

Co ratownicy sądzą o projekcie ustawy polityków PSL, który dotyczy wprowadzenia w całym kraju minimum trzyosobowych zespołów karetek - mówi o tym Roman-Badach Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Przypomnijmy, że posłowie wnioskują o ujednolicenie w całym kraju modelu zespołów ratownictwa medycznego, tak aby w karetce przebywało co najmniej trzy osoby - w tym co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych jak pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Na naszych mediach społecznościowych zadaliśmy Wam pytanie, co sądzicie o tym pomyśle. 753-osoby opowiedziały się za wprowadzeniem proponowanych zmian. 109 osób jest przeciwnych zmianom. 

 O projekcie pozytywnie opowiada się również KZZPRM. 

- Obiema rękoma podpisuje pod  wprowadzeniem 3-osobowych zespołów ratownictwa medycznego – mówi Roman-Badach Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

- Od stycznia 2007 r., kiedy weszła w życie ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, związek optował za trzyosobowymi zespołami ratownictwa – mówi.

Nie żyjemy w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeśli coś się wydarzy to do akcji wyruszają 2-3 zespoły i jest mnóstwo rąk do pracy. U nas rusza jeden zespół i sam musi sobie radzić. Naukowo udowodniono, że większe szanse przynosi resuscytacja krążeniowo-oddechowa wykonywana w 3 osoby niż w 2. Do tego dochodzi kwestia sprzętu tj. Respirator, defibrylator, plecak z lekami – to mnóstwo rzeczy, które sprawiają problem już dwóm osobom  – mówi Badach-Rogowski o dodatkowych kilogramach przy transporcie pacjenta, którego należy przetransportować we wszelkich stanach. – W jaki sposób dwie osoby mają tego dokonać? – pyta. – BHP narzuca normy- mężczyzna w pracy może przenosić do 50 kg, a podbierak czy łóżko, którym transportujemy pacjenta też swoje waży. Nie łamiąc tych przepisów moglibyśmy przenosić tylko dzieci – zauważa ratownik.

Czy jesteśmy w stanie wprowadzić trzyosobowe zespoły ratownicze już dziś?

Pytanie dot. odpowiedniej liczby zasobów ludzkich i funduszy samo ciśnie się na język. - Do skompletowania trzyosobowych zespołów zabraknie ratowników medycznych. – ocenia Badach. - Dlatego mówimy o etatyzacji w ratownictwie i czemuś na wzór klauzuli opt-out, które działają w przypadku lekarzy. Wszystko po to, by ratownik w swojej placówce mógł przepracować cały etat i dodatkowo mógł wykonywać dyżury medyczne w ramach dodatkowego etatu – sugeruje przewodniczący KZZPRM. -Teraz ratownik pracuje po 300-500 godzin miesięcznie i biega od jednostki do jednostki, a wszystko w ramach kontraktów lub innych umów cywilno-prawnych. – dodaje.

Na dzień dzisiejszy ciężko jest stwierdzić w ogóle ilu mamy czynnych zawodowo ratowników medycznych. Wciąż nie mamy samorządu więc jest to grupa niepoliczalna. Z utęsknieniem czekamy, na realizacje zapowiedzianej dużej nowelizacji dot. ustawy o zawodzie ratownictwa medycznego – mówi.

Więcej ludzi w zespole- większe koszty

Większe zespoły to także wyższe wydatki. Jeśli zwiększymy zespoły „P” o 1 osobę to koszt utrzymania jednego zespołu wzrośnie o ok. 50 proc. – mówi Badach-Rogowski. Zdaniem przewodniczącego przede wszystkim powinniśmy stworzyć na wzór straży pożarnej wojewódzkie stacje ratownictwa.  Ratownikom jest obojętne czy utrzymuje ich szpital czy podmiot prywatny, ale to karetki przy powiatowych szpitalach utrzymują placówki – środki na ratownictwo niekonieczne są przekazywane na ten cel, a na pokrycie innych kosztów – dodaje. 

W opinii przewodniczącego Związku 16 wojewódzkich stacji ratownictwa działających niezależnie od szpitali zaszyło by ten worek bez dna. Wtedy będzie można poznać rzeczywisty koszt utrzymania zespołów ratownictwa – ile wydajemy na wypłaty, a ile na amortyzację sprzętu. 

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

Jarek Piątek, 22 Lutego 2019, 7:19
Są w Polsce zespoły 3 osobowe 2 medycznych i kierowca i wszystko funkcjonuje dobrze już parenascie lat więc nie wiem oco im chodzi może
Kosmo Czwartek, 21 Lutego 2019, 16:55
Uważam że PSL chce utworzyć furtkę dla straży pożarnej, którzy potrzebują gdzieś wyszkolić swoich ludzi by utworzyć własne zespoły wyjazdowe...
Zgodnie z rozporządzeniem z 2016r.
Trzeci winien być ratownik medyczny/pielęgniarz systemu który zawsze będzie mógł wykonać MCR. Ponieważ każdy z nas powinien być zastępowany.
Jannniezbedny Czwartek, 21 Lutego 2019, 15:50
Pytanie do redaktora... Dlaczego posilkuje się informacjami od Pana Romana którego związek nie posiada takiej ilości ratowników, żeby móc co kolwiek wskorac.. Przecież Pan Piotr D jest przewodniczącym o wiele większego związku, który w swoich szeregach posiada samych ratowników.. Dziwi mnie rzetelność redaktora..
PRM??? XXI w Czwartek, 21 Lutego 2019, 14:51
Możecie sobie w dupe w sądzić te zespoły 3 osobowe teraz. Powstanie to naszym kosztem, zdrowia i formy zatrudnienia a przedewszystkim stabilności pracy. W warmińsko mazurskim nie przewiduje się od kwietnia 2019 zatrudnienia na etat, będziecie zapierdalać jeszcze dodatkowe 100 godzin na ten dodatkowy etat, bo nie ma fizycznie tyle osób. Gratulacje MZ, kolumny sanitarne itp. Możecie teraz się nachapać
Piotr B. Czwartek, 21 Lutego 2019, 14:37
Super by było jak by taka ustawa weszła w życie! Z chęcią bym w tedy zaczął prace w ratownictwie bez obaw ze jest nas raptem dwóch i musimy sobie sami radzić.
Rm z 16 lat w zawodzie Czwartek, 21 Lutego 2019, 14:05
Oby to nie była kiełbasa wybircza
Mimek62 Czwartek, 21 Lutego 2019, 13:34
Ratownik medyczny z 34 letnim stażem w Pogotowiu ratunkowym !!! o czym wy mówicie nie mamy jeszcze wypłaconych dodatków do pensji a wy dyskutujecie czy zespoły 2 lub 3 osobowe wstyd takie traktowanie ludzi którzy ratują wasze życie !!!!!
ratol Czwartek, 21 Lutego 2019, 13:10
Powtórzę i będę powtarzał: chodzi o to aby druhowie z OSP, PSP oraz Policjanci mieli dodatkowe, nieżle płatne miejsce pracy.
Turbo Czwartek, 21 Lutego 2019, 12:49
Pierdolenie o Szopenie. Jeżeli ten 3 ma być rat. med-em, to tak. Jeżeli ten 3 ma być tylko KPP, to nie.
Taki sobie Czwartek, 21 Lutego 2019, 12:00
Zgodzę się na trzy osobowe składy tylko i wyłącznie medyczne!!!!! Nie po jakimś KPP