NFZ: w 2025 r. wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością wzrosną o 0,3-1,0 mld zł

21 Lutego 2019, 12:10 Dieta dzieci

W 2025 r. 30 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet w Polsce będzie otyłych, a na leczenie chorób związanych z otyłością NFZ wyda więcej o 0,3-1,0 mld zł niż w 2017 r. - wynika z prognozy NFZ. Jak przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski, receptą na zatrzymanie wzrostu spożycia cukru i związanej z tym otyłości, jest promowanie zdrowego trybu życia. 

W czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że odpowiedzią na wnioski z raportu NFZ jest uruchomiona przez MZ kampania "Planuję Długie Życie" i spoty promujące zdrowy styl życia.

Jak mówił, Polska sięga po wzorce z innych krajów rozwiniętych i niestety dzieci w kwestii spożycia wysoko słodzonych napojów i otyłości gonią swoich kolegów z zachodu.

- To kwestia stylu życia i świadomości w jaki sposób powinniśmy żyć, żeby żyć długo i żyć w zdrowiu. Tego nie da się w sposób prosty nakazać, ale trzeba edukować, mówić o tym, przekonywać ludzi, że ta forma funkcjonowania jaką jest zdrowy styl życia, ruch, ograniczenie spożycia produktów wysoko słodzonych, większe spożycie produktów nieprzetworzonych, że to daje efekt nie tylko szczupłej sylwetki, czy dobrego wytrenowania, ale generalnie dobrego samopoczucia i życia w zdrowiu (...) - mówił minister.

Zdrowy tryb życia, to dłuższe życie w zdrowiu

Jak podkreślał, otyłość prowadzi do cukrzycy, a ta do ślepoty czy amputacji kończyn. - Natomiast pamiętajmy, że to się rozpoczyna od przyzwyczajeń żywieniowych z dzieciństwa, z domu. Bez tej dobrej współpracy, edukacji, chęci działania i zmiany przyzwyczajeń domowych, trudno będzie osiągnąć sukces - wskazywał Ł. Szumowski.

Przekonywał, że im bardziej będziemy dbać o zdrowy tryb życia, tym będziemy żyli dłużej, bez chorób i nie będziemy potrzebowali opieki, a będzie to też z korzyścią dla systemu ochrony zdrowia.

Minister zdrowia dopytywany czy oprócz edukacji, warto wprowadzić np. sugar tax odpowiedział, że jest to temat delikatny, jak wszystkie obciążenia fiskalne Polaków. - Matryca vatowska jest przygotowywana w ministerstwie finansów we współpracy z nami, aby odzwierciedlała także działania prozdrowotne - zapewnił.

Rośnie spożycie cukru

Wiceprezes NFZ Adam Niedzielski  wyjaśnił, że Fundusz przyjrzał się konsekwencjom nadmiernego spożycia cukru dla życia Polaków.

- Jako Polacy jemy coraz więcej cukru, aż o 12 kg rocznie więcej niż 10 lat temu. Spożycie cukru nieprzetworzonego spada, coraz mniej słodzimy, ale o wiele więcej cukru przyjmujemy w dosładzanych produktach, w łakociach i słodyczach - mówił. Jak dodał, trzy razy więcej cukru spożywany w postaci ukrytej, niż w tej jawnej, a średnie spożycie cukru przetworzonego to już 30 kg rocznie i ta tendencja rośnie.

Zwracał uwagę na rosnącą dynamikę sprzedaży napojów energetycznych, izotonicznych i napojów gazowanych innych niż woda. - Ogółem mamy 10 proc. wzrost, a największy dotyczy napojów energetycznych - wyjaśnił i dodał, że to napoje bardzo popularne w grupie dzieci. 

Jak mówił, w 2016 r. nadwaga dotyczyła 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet, a otyłość 25 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet. - Prognozy są zatrważające. W 2025 r. ok. 30 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet będzie otyłych - alarmował.

2,8 mln osób z cukrzycą

Zwracał uwagę, że konsekwencją nadmiernego spożycia cukru jest otyłość, a następnie cukrzyca. W 2017 r. w Polsce było blisko 2,8 mln dorosłych pacjentów z cukrzycą, zaś koszty leczenia cukrzycy przekroczyły 1,7 mld zł, a liczba dużych amputacji u osób z cukrzycą to 4 tysiące.

A.Niedzielski przypomniał, że cukrzyca to nie jedyna konsekwencja otyłości. Jest to też nadciśnienie (1 mln chorych), zwyrodnienie kolan spowodowane otyłością (600 tys.), choroby pęcherza i dróg żółciowych (150 tys.), ale też choroby nowotworowe.

- Nadmierne spożywanie cukru, otyłość i związane z tym konsekwencje zdrowotne mogą oznaczać dla przeciętnego Polaka skrócenie życia średnio o 15 lat. W Polsce ok. 1,4 tys. zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem - wskazywał.

- W 2025 r. na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3-1 mld zł niż w 2017 r. Możemy uniknąć tych kosztów jako społeczeństwo poprzez wprowadzenie zdrowego trybu życia - stwierdził wiceprezes Funduszu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz