Sejm przegłosował ustawę o Agencji Badań Medycznych

22 Lutego 2019, 8:40 sejm
Sejm w nocy z czwartku na piątek, uchwalił ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych. ABM ma rozpocząć prace od kwietnia. W tym roku ma mieć do wydania  40 mln zł, ale w przyszłym 500 mln zł, a w 2028 r. już prawie miliard.

Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw było 198, dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa została uchwalona wraz z poprawką rekomendowaną przez komisję zdrowia, która mówi o tym, że prezes Agencji będzie wybierany w drodze konkursu, a nie wskazywany przez Ministra Zdrowia.

Jednocześnie odrzucone zostały poprawki zgłaszane przez opozycję, przewidujące m.in. wykreślenie zapisu o finansowaniu ABM z odpisu z NFZ, wykreślenie możliwości nabywania przez ABM spółek, w tym także zagranicznych, a także propozycja skrócenia z 12 do dwóch miesięcy okresu funkcjonowania p.o. prezesa Agencji przed wyłonieniem szefa ABM w konkursie.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Budżet Agencji w 2019 r. ma wynieść ok. 50 mln zł, rok później kwota przeznaczona na działalność Agencji wyniesie ok. 500 mln, a w 2028 r. zbliży się do miliarda złotych.

W pierwszym roku funkcjonowania ABM zakłada się zatrudnienie 30 osób.  W Agencji mają pracować m.in. lekarze specjaliści z poszczególnych dziedzin medycyny, jak również specjaliści z zakresu ekonomii i zarządzania projektami, w tym w szczególności dotyczącymi zarządzania badaniami klinicznymi.

Wiadomo, że powstanie Agencji Badań Medycznych jest oczkiem w głowie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podkreślał, że będzie wzorowana na brytyjskiej Medical Research Council, który działa od 1913 r. Instytucja wspiera badania od podstawowej nauki laboratoryjnej po badania kliniczne. 

Agencja ma m.in.: finansować badania naukowe, analizy epidemiologiczne, ale także ma rozwijać rynek niekomercyjnych badań klinicznych. Agencja ma także prowadzić badania naukowe zlecone przez resort zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia czy rząd. 

Przypomnijmy, że Agencja Badań Medycznych to jeden ze sztandarowych pomysłów ministra Łukasza Szumowskiego. - Naszą intencją było uwzględnienie merytorycznych sugestii resortów i organizacji, które powodują że ABM będzie wpasowywała się system prawny polskiej ochrony zdrowia - mówił Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw powołania ABM.

JK, BPO

Polecamy także:

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz