Ustawa o korpusie kontrolerskim NFZ - uchwalona

22 Lutego 2019, 10:08 sejm

Posłowie uchwalili w nocy z czwartku na piątek nowelizację, która przewiduje zmianę podejścia do kontroli prowadzonych przez NFZ. Ustawa m.in. wprowadza korpus kontrolerski NFZ oraz tzw. próg bagatelności.

Za przyjęciem ustawy głosowało 266 posłów, przeciwko było 147, a wstrzymało się 18.

Zmiana podejścia do kontroli

Według wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, projekt wprowadza ''szereg rozwiązań korzystnych dla świadczeniodawców", a głównym celem projektu jest fundamentalna zmiana podejścia do kontroli prowadzonych przez NFZ.

- Wprowadzamy rozwiązania wspierające pełną elektronizację procesu - wskazywał podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Dodał, że nastąpi też integracja kontroli na terenie całego kraju, co oznacza jednolite interpretacje przepisów we wszystkich oddziałach wojewódzkich funduszu.

Wśród proponowanych zmian są m.in.: zawiadomienia o kontroli na 7 dni przed jej rozpoczęciem, limit dni kontroli prowadzonej w jednym podmiocie, zakaz prowadzenia równoległych kontroli przez MZ i NFZ czy obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka. Jak podkreślił po raz pierwszy w ustawach kontrolnych zaproponowano obowiązek dokumentowania nieprawidłowości obrazem lub nagraniem. Chodzi o to, aby móc postawić ewentualny zarzut ''w sposób nie pozostawiający wątpliwości''.

Korpus kontrolerski - wysokie wymagania wobec kandydatów

- Chcemy stworzyć profesjonalny korpus kontrolerski, którego członkowie będą musieli spełniać wysokie wymagania co do wykształcenia i kwalifikacji. Kontrolerzy będą objęci tajemnicą kontrolerską, a także będą mieli uprawnienia do samodzielnego podpisywania wystąpień pokontrolnych, co usprawni sam proces kontroli - mówił wiceminister. Jak dodał, kontrolerów będzie także obowiązywał zakaz podejmowania pracy na rzecz podmiotów, które kontrolowali (dwa lata od zakończenia danej kontroli).

Próg bagatelności

- Chcemy wprowadzić próg bagatelności. Nie chcemy nakładać kar mniejszych niż 500 zł, co oznaczałoby, że połowa kar nie zostałaby nałożona, a jednocześnie wartość tych kar stanowiłaby wartość 10 proc. wszystkich kar nałożonych - wyjaśniał J. Cieszyński. 

Jednolity system segregacji pacjentów na SOR-ach

Projekt wprowadza także możliwość udzielania przez szpitale z najwyższej kategorii ogólnopolskiej, które prowadzą SOR-y albo izby przyjęć, świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

- Ujednolicamy też system segregacji medycznej na szpitalnych oddziałach ratunkowych, a oprócz tego wprowadzimy finansowany ze środków unijnych i ministerstwo system wspierający zarządzanie ruchem pacjenta. Jego pilotaż już trwa w czterech miejscach w Polsce. Chcielibyśmy, żeby w największych SOR-ach pojawił się do połowy 2019 r., a w pozostałych - do końca przyszłego roku - wyjaśniał J.Cieszyński.

Kolejna zmiana przewidziana dla szpitali, to zmiana sposobu obliczania ryczałtu tak, aby podstawą był ryczałt z całego roku. Jak przekonywał wiceminister, wpłynie to korzystnie na sytuację finansową szpitali.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz