Bułgaria: strajk aptek spowodowany elektroniczną receptą

22 Lutego 2019, 15:10 recepta e-recepta

W Sofii i na terenie całego kraju (Bułgarii) nie działo przedwczoraj ponad 750 aptek, z czego 40 w stolicy. Powodem jest brak pieniędzy na informatyzację i pokrycie kosztów wdrożenia e-recepty.

Zamknięcie aptek to protest, w ramach którego Izba Farmaceutów domaga się wprowadzenia narodowej polityki lekowej, a nie "chaosu i korporacyjnego lobbingu". Aptek nie stać na pokrycie kosztów wprowadzenia e-recepty, które muszą udźwignąć same. Twierdzą, że niezbędna jest pomoc państwowa.

W szczególnie złej sytuacji są apteki w regionach wiejskich. W dodatku, zdaniem mniejszych aptek, rząd faworyzuje te działające w sieciach.

Problem polega na tym, że dostawcy leków negocjują z sieciówkami korzystne ceny. Takiej konkurencji cenowej nie mogą podołać mniejsze apteki prowadzone przez prywatnych właścicieli.

Dlatego protestujący domagali się wprowadzenia przez państwo ceny za lek obowiązującej na terenie całego kraju i widniejącej na opakowaniu. Jak na razie minister zdrowia Kiril Ananiew odmówił jakiekolwiek ingerencji ze strony państwa.

Źródło: www.novinite.com, aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

ajwaj Niedziela, 07 Lipca 2019, 16:06
A dla mnie e-recepta to wielka wygoda, mniej rzeczy do noszenia po kieszeniach. W DOZ wydają mi leki na taką receptę od ręki.
Amil Sobota, 23 Lutego 2019, 23:33
U nas sytuacja taka sama