MZ uspokaja: od 1 marca przynajmniej dwa leki z adalimumabem

22 Lutego 2019, 16:10 Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia na naszą prośbę odnosi się do obaw pacjentów i lekarzy w sprawie wykreślenia z listy leków refundowanych Humiry oraz ewentualnych problemów z zamiennikami. 

- Nieprawdą jest, że pacjentom nie zostanie zapewniony dostęp do leczenia substancją czynną  w programach lekowych: „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym” (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3) oraz „Leczenie inhibitorami TNF ALFA  świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa” (ICD-10 M 45).

Od 1 marca 2019 r. pacjenci będą mieli dostęp do co najmniej 2 leków zawierających tę substancję czynną. Proces leczenia nie powinien zostać zakłócony - informuje Sylwia Wądrzyk, Dyrektor Biura Komunikacji resortu zdrowia. 

O obawach lekarzy i pacjentów pisaliśmy tutaj: Programy lekowe: pacjenci i lekarze alarmują ws. usunięcia leku na...

- W ramach programów B.35 i B.36 leczonych Humirą jest ok. 1700 osób. Istnieje ryzyko, że duża część tych chorych na kilka miesięcy pozostanie bez leczenia. Jako przedstawiciel pacjentów chorych na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) uważam plan Ministerstwa Zdrowia dot. zakończenia z dniem 1 marca 2019 r. refundacji leku Humira w ramach programu lekowego B.35 (Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym) i B.36 (Leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z ciężką, aktywną postacią zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - ZZSK) za skandaliczny - alarmowała Dagmara Samselska, Przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

W stanowisku Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii przypominano, że decyzja refundacyjna dla każdego produktu leczniczego wydawana jest zgodnie z ustawą refundacyjną na 2 lub 3 lata. Dla produktu leczniczego Humira decyzja o objęciu refundacją w przypadku dwóch programów lekowych B.35 i B.36, zapewniających terapię biologiczną pacjentom z łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK), została wydana 1 marca 2016 r. na 3 lata. - Powoduje to, że do końca lutego br. musi zostać wydana nowa decyzja dla tego produktu w tych wskazaniach. Brak takiej decyzji ograniczy dostęp pacjentów do leczenia tym produktem leczniczym. Aktualnie oprócz produktu leczniczego Humira refundowany jest tylko jeden lek biopodobny. Ministerstwo Zdrowia nie wydało pozytywnych decyzji refundacyjnych dla pozostałych trzech leków biopodobnych od 1 stycznia 2019 r. W obecnej sytuacji nawet objęcie refundacją kolejnego leku biopodobnego od 1 marca 2019 r. nie poprawi sytuacji chorych leczonych produktem leczniczym Humira - alarmują lekarze. Szpitale prowadzące leczenie w ramach programów lekowych realizują zakupy leków na podstawie obowiązujących wiążących umów i wcześniejszych postępowań przetargowych. Nie ma możliwości zapewnienia pacjentom ciągłości leczenia innym produktem leczniczym zawierającym adalimumab z dnia na dzień. Procedura przetargowa zajmuje parę miesięcy, a w związku z tym pacjenci zostaną pozbawieni leczenia ze wszystkimi konsekwencjami jakie z tego mogą wynikać. Biorąc pod uwagę dotychczasowe decyzje ministerstwa zdrowia dot. refundacji biorównoważnych adalimumabów oraz dostępność tych leków różnych producentów na terenie Polski nie ma żadnej pewności, że zamiana leku Humira na inny produkt leczniczy daje gwarancje bezpiecznej kontynuacji leczenia w przyszłości.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Roman Piątek, 22 Lutego 2019, 22:57
Cuekawe jak szpitak ma kupic drogie leki poza procedura orzetargowa, ktora bedzie dlugotrwala lub wielokrotna, tak czy siak distep lub leczenie bedzie przerwane na kilka lub kilkanascie tygodni w zaleznosi od wyniku postepowan przetargowych. Chyba ze jest zgoda UZP na zakupy za setki tysiace zlotych bez przetargu i zlamanie ustawy PZP oraz dyscypliny finansow publicznych. Brawo !
Jacek Śliwka Piątek, 22 Lutego 2019, 22:32
Ta sprawa jest zastanawiajaca i pachnie postepowaniem przed UOKiK skoro jedne leki maja refundacje a inne nie w danym wskazaniu, szczegolnie, ze chodzi o te sama substancje. Cena przeciez to wynik przetargu, tak naprawde, a nie sztuwnych ustalen.