Powtórna recepta – tak, ale w razie pilnej potrzeby najchętniej z apteki

25 Lutego 2019, 9:24 farmaceuta apteka leki recepta

Brytyjski NHS opublikował dane dotyczące odsetka pacjentów, którzy dzwoniąc na numer 111 infolinii w sprawie nagłego zapotrzebowania na leki zostali odesłani do … aptekarzy. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii to właśnie farmaceuci przejęli ciężar wsparcia pacjentów w tym obszarze- donosi internetowe wydanie The Pharmaceutical Journal.

Wszystko na to wskazuje, że pilotażowy projekt usługi Urgent Medicine Supply Advanced Supply Service (NUMSAS) dostępny w Wielkiej Brytanii, zostanie wydłużony do końca marca tego roku. NHS zdaje się być zadowolony dotychczasowymi wynikami – szczególnie, że w listopadzie zdecydowanie więcej pacjentów- bo aż 54 proc.- dzwoniących na numer alarmowy 111 i pilnie potrzebujących leków w ramach wydłużenia farmakoterapii - była kierowana do aptek, a nie do lekarzy (do tych ostatnich skierowano co trzeciego pacjenta- 31 proc.). Co warto podkreślić odsetek ten od momentu rozpoczęcia projektu systematycznie rósł – w czerwcu 2018 roku do aptek skierowano bowiem 47 proc. pacjentów, natomiast już pięć miesięcy później ten odsetek był

Pilotażowy projekt NHS uruchomiono w grudniu 2016 roku i przez ponad dwa lata dołączyło do niego 4180 aptek komunalnych. W sumie przez od grudnia 2016 roku do listopada 2018 roku z infolinii NHS pacjenci korzystali 196 588 razy, i w tym czasie farmaceuci zaopatrzyli ich w 160 8007 leków.  Najczęściej wydawanymi lekami były – Ventolin, Salbutamol , Sertralina oraz Citalopram.

Pilotaż pierwotnie miał zakończyć się w marcu 2018 r., ale już w listopadzie 2017 r. NHS ogłosił, że ​​program zostanie on przedłużony na kolejne sześć miesięcy - do września 2018 r. Ostatecznie zdecydowano go jednak ponownie wydłużyć - do końca marca 2019 r.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz