WIF zabiera się za sieci aptek przekraczające 1 proc.

26 Lutego 2019, 10:46 Apteka

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) będzie stroną postępowania, jakie jeden z Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych postanowił wszcząć w sprawie naruszenia przepisów antykoncentracyjnych przez jedną z największych w Polsce sieć aptek.

Środowisko aptekarzy indywidualnych nie ma wątpliwości, że wszczęcie postępowania to odpowiedź nadzoru farmaceutycznego na wnioski o cofnięcie zezwoleń 413 aptekom w 15 województwach w związku z naruszeniem ar. 99 ust. 3 pkt. 2 i 3 Prawa farmaceutycznego. ZAPPA złożyła je do inspekcji w maju 2018 roku. 

W ocenie farmaceutów podjęcie konkretnych już działań przez organy potwierdzają słuszność dotychczasowych analiz przeprowadzonych przez organizację, która nie kryje się z tym, że walka z sieciami aptecznymi to jeden z jej priorytetów. Postępowanie wszczęte przez WIF dotyczy sieci aptek DOZ.

- W ramach ZAPPA zapowiedzieliśmy walkę z sieciami łamiącymi prawo farmaceutyczne i konsekwentnie realizujemy swój plan. Przez lata komercyjne sieci rozwijały się z pominięciem limitów koncentracji, zyskiwały i wykorzystywały pozycję dominującą powodując upadek kilku tysięcy prawidłowo działających profesjonalnych aptek. Dziś rynek jest wyniszczony, przesiąknięty patologiami. Apteki komercyjne działają często na szkodę pacjentów (…). Nie ma na to naszej zgody. Będziemy walczyć o doprowadzenie rynku aptek do stanu zgodnego z prawem, bo czujemy się odpowiedzialni za pacjentów i aptekarstwo będące elementem systemu ochrony zdrowia- czytamy w komunikacie organizacji.

Jednocześnie ZAPPA zaapelowała do innych wojewódzkich, aby wspólnie zrobić ”porządek na polskim rynku aptecznym”.

- Mahatma Ghandi powiedział kiedyś:  „Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.” Cieszy nas decyzja WIF. Właśnie przechodzimy do trzeciego etapu – dodał Marcin Wiśniewski, założyciel ZAPPA.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz