Europejczyku! Jak często bywasz u lekarza?

26 Lutego 2019, 11:39 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Niemal czterech spośród dziesięciu obywateli UE odwiedziło przynajmniej raz w 2017 roku swojego lekarza POZ. Co czwarty pojawiał się u niego od trzech do pięciu razy, podczas gdy niemal tylu samo nie pojawiło się u lekarza w ogóle – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Ogólne dane Eurostatu wskazują, że wizyty z częstotliwością większą niż 6 razy w ciągu roku w 2017 roku odbyło u swoich lekarzy rodzinnych blisko 14 proc. Europejczyków. Najrzadziej do lekarzy POZ udają się mieszkańcy Grecji, Bułgarii oraz Rumunii – w tych krajach odsetek osób, które nie były w ciągu 12 miesięcy u lekarza rodzinnego przekraczał udział 40 proc.  Najwyższy odsetek osób, które były u lekarza POZ 6-krotnie i więcej w ciągu 2017 roku, osiągnięto w Danii – gdzie odsetek takich pacjentów wyniósł 49 proc. Natomiast największy odsetek pacjentów pojawiających się u lekarza rodzinnego od 3 do 5 razy w ciągu roku odnotowano we Francji – wyniósł on 34 proc.

Na tym tle Polska wydawałaby się krajem, któremu bliżej do czołówki państw, w których u lekarza POZ pacjenci raczej nie bywają – z danych Eurostatu wynika bowiem, że w 2017 roku u swojego lekarza rodzinnego nie było 36,4 proc. Polek i Polaków, dwie lub trzy wizyty odbyło 24,7 proc., a powyżej trzech do pięciu kolejny 21,8 proc. Do danych bardzo szybko ustosunkowali się przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Według danych sprawozdawczych za 2017 rok z porad lekarza POZ skorzystało 27,7 mln pacjentów, to jest ok. 73 proc. populacji. To oznacza, że u lekarza nie odmeldowało się 27 proc. – podkreślił Dariusz Dziełak w dyskusji prowadzonej w serwisie społecznościowym Twitter.

https://twitter.com/DzielakD/status/1100109778330750977

Na bakier z dentystami

Nie lepiej statystyki te wyglądają w kwestii częstości odwiedzania gabinetów stomatologicznych. Okazuje się bowiem, że aż 45 proc. Europejczyków nie zasiadło w ciągu 12 miesięcy na fotelu dentystycznym. Kolejne 42 proc. było u swojego stomatologa raz lub dwa razy, a kolejnych 13 proc. było u lekarza stomatologa więcej niż trzykrotnie.

Największy odsetek osób nie pojawiających się u lekarzy stomatologów – odnotowano ponownie w Grecji, Bułgarii oraz Rumunii. Tuż za nimi pojawiły się Węgry oraz Polska. Największy odsetek pacjentów korzystających z opieki stomatologicznej częściej niż 6 razy w ciągu roku odnotowano na Słowenii (6 proc.), natomiast w Niemczech aż 17 proc. mieszkańców korzystało z opieki stomatologicznej 3-5- krotnie w ciągu roku.

W całej Europie chętnie korzystamy również z konsultacji chirurgicznych. Okazuje się, że w ciągu 12 miesięcy tylko 45 proc. Europejczyków nie konsultowało się z chirurgiem ogólnym, kolejne 34 proc. odbyło jedną lub dwie wizyty, a aż 21 proc. było u chirurga trzy i więcej razy. Najchętniej z chirurgami konsultowali się Niemcy, natomiast najniższy odsetek konsultacji odnotowano w Rumunii, Grecji i Irlandii.

AM

zobacz również:

 Wyimaginowana wspólnota, ale pieniądze na zdrowie całkiem realne

 Grypa zbiera żniwo - w Polsce zmarło już 25 osób

Prywatne wydatki na zdrowie - jak wypada Polska na tle innych państw

W jakich specjalizacjach kolejki do lekarzy są najdłuższe?

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz