Co trzeci Niemiec jest gotowy na wszczepienie sobie implantu w celach zdrowotnych

27 Lutego 2019, 9:32 mózg

Co trzeci Niemiec (32 proc.) może sobie wyobrazić użycie takiego implantu chipowego, na przykład do nadzoru medycznego. Szczególnie duże zainteresowanie chipami istnieje ze strony osób starszych.

Ponad dwie trzecie mieszkańców Niemiec (68 procent) już słyszało o możliwości zastosowania implantów, na przykład do monitorowania częstości pracy serca, ciśnienia krwi i innych parametrów zdrowotnych.

Są to wyniki w imieniu cyfrowego stowarzyszenia Bitkom wśród 1 007 osób, w wieku 16+ lat. Według stowarzyszenia świadomość i akceptacja implantów zwiększyła się w ostatnich latach: w 2014 roku tylko 42 procent ludności było świadomych takiej możliwości, 19 procent mogło sobie wyobrazić użycie implantów pięć lat temu. Badanie ujawnia również, że największa zgoda na wszczepienie implantu istnieje u osób starszych: około czterech na dziesięciu respondentów w pokoleniu 65 plus może sobie wyobrazić uzyskanie chipu dla celów zdrowotnych. W grupie 50- do 64-latków 36 procent osób wyraziło zainteresowanie ta metodą. Najmniejszą chęć wszczepienia sobie implantu wyrażają osoby w wieku 16 do 29 lat.

Istnieją coraz mniejsze i coraz bardziej funkcjonalne konstrukcje chipów. Przykładem jest plaster na skórę do mierzenia poziomu glukozy u osób z cukrzycą. W przypadku znacznego odchylenia niektórych wartości od normy chip może nawet automatycznie wezwać lekarza.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz