Ewolucja wykazów leków 75+

27 Lutego 2019, 9:57 leki apteka farmaceuta senior

Ponad 118 mln - tyle opakowań leków z wykazów 75+ zostało zrefundowanych od początku funkcjonowania programu. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dokonał podsumowania sztandarowego projektu będącego realizacją obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Zestawienie podsumowujące dotychczasową refundację leków z grupy 75+ to odpowiedź na interpelacje posłanki Anny Kwiecień (PiS), która oczekiwała od resortu zdrowia odpowiedzi na pytania-. ile opakowań leków zostało wydanych pacjentom w ramach programu leki 75+ i jak od początku funkcjonowania programu ewoluowała lista leków wydawanych bezpłatnie seniorom. Odpowiadając wiceminister Maciej Miłkowski przedstawił dokładne dane dotyczące liczby zrefundowanych opakowań leków w poszczególnych miesiącach trwania programu (do końca 2018 roku)- przy czym dane z listopada oraz grudnia ubiegłego roku nie były jeszcze pełne.

O ile w pierwszych czterech miesiącach obowiązywania projektu w aptekach wydano ponad 11 mln opakowań, to już kolejne lata przyniosły odpowiednio ponad 47,24 mln (2017) i 59,92 mln (2018) zrefundowanych opakowań preparatów z listy 75+. Miesiącem który okazał się pod tym względem rekordowym był dotychczas październik 2018 roku, kiedy to do seniorów trafiło 5 930 150 opakowań darmowych leków. Oczywiście wynik ten może ulec zmianie bowiem listopad oraz grudzień 2018 – nie zostały zamknięte. Dotychczasowe statystyki przedstawione przez resort zdrowia wskazują, że w trakcie całego programu państwo zapłaciło za 118 270 295 opakowań bezpłatnych leków.

Jak w czasie zmieniały się wykazy leków 75+?

Na pierwszą listę obowiązującą od 1 września 2016 roku trafiły molekuły stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, choroby zakrzepowo-zatorowej, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy, depresji oraz chorób otępiennych. Kolejne rozszerzenie wykazów nastąpiło w styczniu 2017 roku, kiedy to pacjenci otrzymali dostęp do bezpłatnych wszystkich preparatów insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych, a także nowoczesnych leków do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona oraz pacjentów z POChP. Zmiany wprowadzono również wykazami obowiązującymi od 1 marca 2017 roku, kiedy to pacjenci 75+ otrzymali dostęp do wszystkich leków refundowanych stosowanych w jaskrze, podstawowych leków stosowanych u chorych z chorobą Parkinsona oraz nowoczesnego leku stosowanego w hipercholesterolemii. W maju 2017 roku do wykazów dopisano leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym- dzięki czemu pacjenci otrzymali rozszerzony dostęp do leków ze wszystkich pięciu grup stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym.

Natomiast w listopadzie do wykazów bezpłatnych leków dodano leki stosowane w przeroście gruczołu krokowego.

- Od marca 2018 r. do wykazu dodano leki przeciwcukrzycowe oraz leki przeciw zakrzepowe. Od maja 2018 r. do wykazu dodano następujące leki z wykazu leków refundowanych: antybiotyki aminoglikozydowe do stosowania pozajelitowego i do oczu, leki przeciwzapalne działające na jelita, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące, leki przeciwmalaryczne, leki przeciwpadaczkowe do stosowania doustnego, opioidowe leki przeciwbólowe, leki działające na układ nerwowy, leki w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, leki przeciwzakrzepowe, hormony tarczycy i hormony trzustki – wyliczył Maciej Miłkowski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz