Prokuratura w Gorzowie Wlkp.: 630 zarzutów dla lubuskiej lekarz-stomatolog

28 Lutego 2019, 9:47 prawo przepisy

Ponad 630 zarzutów przedstawiono lubuskiej lekarz-stomatolog, która bezprawnie wyłudziła z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 160 tys. zł. Sprawa 63-letniej dentystki zakończyła się karą dwóch lat pozbawienia wolności (w zawieszeniu na pięć lat) i koniecznością zapłaty wyłudzonej kwoty na rzecz lubuskiego OW NFZ.

 

Nielegalnym procederem lekarka zajmowała się w latach 2011-2014, kiedy to blisko 630 zabiegów stomatologicznych przez nią wykonanych odbyło się z naruszeniem przepisów prawa. Lekarka poświadczała była na bakier z dokumentacją sprawozdawaną do Narodowego Funduszu Zdrowia, w której poświadczała nieprawdę.

- Robiła to pomimo, że wcześniej pobierała już opłatę od pacjentów, których leczyła w gabinecie prywatnym. Ale były też wnioski za usługi, których nie wykonano w ogóle, albo za inne niż te, o których zwrot się zwracała. Część z dokumentacji zawierała również dane personalne osób, które...już nie żyły. W ten bezprawny sposób wzbogaciła się w tym czasie o ponad 160 tys. zł czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu- wyjaśnił nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Jak podają organy ścigania – sprawą zajęli się policjanci zwalczający przestępczość korupcyjną z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp.

- Materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp oraz śledczych z Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. był bardzo obszerny. Ale jednocześnie precyzyjnie wykazywał, że 63-letnia lekarka wykonywała usługi wbrew warunkom kontraktu wyłudzając refundację świadczeń medycznych. Działania te czynione były z pełną premedytacją, gdzie pokrzywdzonym był Narodowy Fundusz Zdrowia, a co za tym idzie skarb państwa. Kobieta została skazana na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i obowiązek zapłaty ponad 160 tys zł. na NFZ- dodał rzecznik lubuskiej policji.

Jednocześnie funkcjonariusze przypomnieli, że na uniknięcie takich bezprawnych zachowań medyków, ma każdy z nas bowiem od kilku lat funkcjonuje Zintegrowany Informator Pacjenta. Ten  ogólnopolski serwis daje każdemu pacjentowi możliwość dostępu do informacji o udzielonych mu usługach i ich kosztach.

- Bez wychodzenia z domu, po wcześniejszej rejestracji i uzyskaniu kodów dostępu, można się zalogować w systemie i monitorować usługi z naszym udziałem. To z pewnością duża przeszkoda dla osób, które w opisany wyżej sposób mogłyby bezprawnie się wzbogacać- wskazał Marcin Maludy.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz