Ł.Szumowski: poprawa zdrowia całej populacji, to działania nie tylko w systemie ochrony zdrowia

28 Lutego 2019, 11:02 SZUMOWSKI

- Działając w celu poprawy zdrowia całej populacji, nie działamy tylko w systemie ochrony zdrowia – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak wskazuje trzeba m.in. wyrównywać szanse mieszkańców różnych regionów Polski, np. poprawiając jakość powietrza, ujednolicać standardy opieki medycznej, poprawiać dostęp do niej, edukować i uświadamiać, że zdrowie zależy od nas samych, od zdrowego stylu życia.

Szumowski otworzył w czwartek kolejną konferencję z cyklu Wspólnie dla zdrowia, tym razem zorganizowaną w Gdańsku.

Minister zaznaczył, że do zdrowia powinniśmy podchodzić jako do własnego dobra, które powinniśmy pielęgnować, i o które powinniśmy dbać, jako  ludzie, jako pacjenci, jako osoby jeszcze zdrowe.

Kod pocztowy, a kod genetyczny

- Działając w celu poprawienia zdrowia całek populacji, nie działamy tylko w systemie ochrony zdrowia. Kod pocztowy może mieć większą wagę niż kod genetyczny. I oczywiście to jest trochę prowokacyjne postawienie sprawy, bo predyspozycje genetyczne jednak również różnicują w obrębie tych grup. Nawet jeżeli ktoś ma ten sam kod pocztowy, to jednak są różnice spowodowane kodem genetycznym, i to co my możemy robić, to dawać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski – mówił.

- I to robimy. Działania ponad sektorowe, np.  program czyste powietrze, ponad 100 mld zł. To są właśnie wyrównywania szans, bo wiemy, że w Polsce o dobrych kilka lat żyje się krócej w miastach o średniej wielkości, w małych miastach, gdzie znowu wiemy, że ilość zanieczyszczeń powietrza jest znacznie większa niż w dużych miastach, gdzie duże elektrociepłownie są znacznie mniej szkodliwe w tym zakresie niż piece domowe - wskazywał.

Jednolite standardy opieki, dobre praktyki

- Druga rzecz to są działania ujednolicające standardy opieki, czy poprawiające dostęp do jakości. I to jest sieć onkologiczna. Jeżeli popatrzymy na dostęp do nowych terapii, diagnostyki, to do tej pory ta dobra jakość nie była ani kontrolowana, co do jej występowania i implementacji w takim zakresie, w jakim byśmy chcieli, ani ujednolicona. To co chcielibyśmy, żeby wdrożyć przynajmniej w zakresie onkologii, to żeby dobre praktyki i diagnostyki, i terapii były podobne niezależnie do tego, w którym miejscu pacjent się leczy, czy w małym miasteczku, czy dużej aglomeracji – wyliczał minister.

Zwrócił uwagę, że te różnice nie są spowodowane tylko dostępnością do jakości, ale poziomem życia, zamożnością. Podał przykład polskich badań otyłości u dzieci, które pokazują, że poziom zamożności to jeden z czynników warunkującym otyłość u dzieci, że im biedniejsza rodzina, tym więcej otyłości. Jak zastrzegał, nie jest to jednak czynnik najważniejszy.  Najistotniejsze jest zaś wspólne spożywanie posiłków z rodzicami. - Im więcej dzieci je obiad rodzinny z rodzicami, tym mniej otyłości u dzieci - dodał.

Potrzebna zmiana myślenia o odpowiedzialności za zdrowie

Jak podkreślał, działania prozdrowotne na poziomie populacji wymagają często nie tyle zmiany jakości na poziomie operacji, ale zmiany trybu myślenia nas samych. - Niestety badania w Polsce pokazują, że coraz więcej osób myśli, iż zdrowie to nie jest ich prywatny problem, ale coś co powinien załatwić lekarz pielęgniarka, fizjoterapeuta, diagnosta – stwierdził minister.

- Musimy to zmieniać. Stąd działania profilaktyczne (…) Ale to nie są tylko działania w zakresie badań profilaktycznych, programów profilaktycznych. Musimy pamiętać, że działania edukacyjne są tu też niezwykle ważne, stąd kampanie edukacyjne, które rozpoczynamy, aby uświadomić ludziom, ze zdrowie to ich sprawa, to wspólna sprawa każdego, rodziny i indywidualna sprawa każdego pacjenta – przekonywał.

- Musimy zmienić tryb myślenia, co jest bardzo, bardzo trudne – wskazał Ł.Szumowski i wyraził nadzieję, że uczestnicy debaty podsuną pomysły, rozwiązania, które powinniśmy wdrożyć, aby uświadomić wszystkim, że zdrowie to nasza sprawa.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz