Pinkas: Denializm i szarlataneria - największymi problemami opieki zdrowotnej. Wkrótce nowy program edukacyjny?

28 Lutego 2019, 16:03 komputer lekarz cyfryzacja informatyzacja e-zla e-zdrowie

Jednym z największych problemów współczesnej opieki zdrowotnej jest denializm i szarlataneria – mówił Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas podczas debaty „Wspólnie dla Zdrowia” w Gdańsku.

- Nie do końca zdiagnozowaliśmy dlaczego mamy problemy z ruchami antyszczepionkowymi i czemu wciąż rozmawiamy na temat statyn i o odrzucaniu teorii cholesterolowych – ponieważ pojawiły się denializm i szarlataneria – mówił GIS.

J. Pinkas przekonywał, że te niezwykle groźne zjawisko może doprowadzić do odwrotu zdobyczy cywilizacji i zniweczyć osiągnięte już kamienie milowe w zdrowiu publicznym. Nawoływał także do porzucenia nazewnictwa takich przypadków „medycyną alternatywną”. – Nie ma czegoś takiego. To oksymoron. Jest medycyna i szarlataneria – mówił.

W opinii GIS, problem szerzenia wiedzy nieopartej na wiedzy naukowej w internecie - to jedno z największych zadań ochrony zdrowia. - Musimy umieć przekazać racjonalną wiedzę – przekonywał.

– Takie są rezultaty działań szarlatanów: trend uchylania się od szczepień rośnie: w 2018 r. 32,11 tys. osób uchyliło się od obowiązku szczepień – dodał.

Narodowy Program Wyborów Zdrowotnych Opartych na Wiedzy

Podczas debaty Wspólnie dla Zdrowia, GIS przekonywał, że zdrowie naszej populacji zależy od umiejętności przekazania wiedzy, aby się nią kierować, a nie kompletnie nierzetelnymi doniesieniami, informacjami i plotkami.  Zapowiedział tym samym, przygotowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną „Narodowy Program Wyborów Zdrowotnych Opartych na Wiedzy”.

Założeniem programu jest badanie naukowe poziomu kompetencji zdrowotnych obywateli w 2019 r.

Ma on składać się z dwóch komponentów:

- edukacyjnego, skierowanego do szkół – dzieci będą nabywać umiejętności identyfikacji mitów zdrowotnych, błędów poznawczych i etapów podejmowania decyzji w celu ukształtowania nawyków prozdrowotnych

- edukacyjno-informacyjnego - skierowanego do dorosłych, który ma zapewnić kształcenie kompetencji za pomocą, bogatej w rzetelne materiały, platformy edukacyjnej.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

aaa Czwartek, 28 Lutego 2019, 16:13
nie ma czegoś takiego jak denializm. Obrzydliwy makaronizm. Pan GIS bardzo chce być trendy, ale mu nie wychodzi