Fundacja Alivia rezygnuje z prac w zespole ds. praw i obowiązków pacjentów

28 Lutego 2019, 16:23 pismo dokument podpis

Fundacja Alivia rezygnuje z prac w zespole do spraw opracowania propozycji projektu ustawowych regulacji dotyczących praw i obowiązków pacjentów. W ocenie fundacji, zespół działa nietransparentnie.

Prezes fundacji onkologicznej Alivia Bartosz Poliński w liście do ministra zdrowia poinformował o rezygnacji z członkostwa w zespole.

Jak przypomniał, od kilku miesięcy trwały prace zespołu do spraw opracowania propozycji projektu ustawowych regulacji dotyczących praw i obowiązków pacjentów, powołanego w listopadzie przez Ministra Zdrowia. W zespole spotykali się przedstawiciele organizacji pacjenckich, Rzecznika Praw Pacjenta przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka orz departamentów Ministerstwa Zdrowia.

- Jesteśmy przekonani o wartości współpracy między organami administracji państwowej i organizacjami reprezentującymi pacjentów, jednak zwracamy uwagę że taka współpraca powinna odbywać się według jasnych, transparentnych reguł - podkreślił w liście.

- Zespół tworzył rekomendacje bez wyraźnie określonych zasad współpracy, brakowało również zdefiniowanych reguł podejmowania decyzji, czy protokołów głosowań. Wypracowane rekomendacje w naszej ocenie nie odpowiadają na najważniejsze problemy zgłaszane przez pacjentów i w niektórych zakresach pogarszają sytuację pacjentów zamiast ją polepszać - ocenił. 
W związku z tym fundacja podjęła decyzję o rezygnacji z członkostwa w zespole.

Źródło: Alivia

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Prezes58 Piątek, 01 Marca 2019, 10:14
Naga prawda o naszych organizacjach pacjenckich. Zespołowi szefuje Urszula Jaworska, więc p. Poliński poczuł się niedopieszczony.