Przeciętny Kowalski spożywa 44,5 kg cukru w rok

01 Marca 2019, 16:06 cukier

W 2010 r. statystyczny Polak spożywał prawie 40 kg cukru rocznie, a siedem lat później blisko 5 kg więcej.  Jednocześnie liczba zgonów z powodu cukrzycy sukcesywnie - w przeciwieństwie do ceny cukru- wzrasta.

Trudno stwierdzić co przełożyło się na wzrost spożycia cukru w ostatnich latach. Zestawiając ze sobą statystykę przedstawioną przez GUS można stwierdzić, że istotny wpływ może mieć cena- kiedy ta rosła, spadał także poziom konsumpcji. 

 

Choć wciąż dla wielu rodaków ze słodkich dań najlepiej smakuje śledź to nie mamy świadomości ile faktycznie spożywamy cukru w kupowanych przez nas produktach.

 

Już 70 proc. mężczyzn ma nadwagę i ponad 50 proc. kobiet. Jeszcze bardziej przeraża fakt, że z nadwagą zmaga się ponad 33 proc. dzieci. Etap haseł głoszących, że cukier krzepi już dawno za nami, a wciąż jakby w nas żył. 

Cukrzyca, choroby układu krążenia czy problemy z aparatem ruchu- to tylko część zagrożeń, które niesie za sobą niepozorny, biały, słodki kryształ. Jak walczyć z "białą śmiercią"? - zacząć od małych kroków. Mieć świadomość i zacząć sprawdzać etykiety produktów. Możemy też poprosić o pomoc dietetyka, skorzystać z darmowej diety NFZ, lub kontrolować nasze talerze dzięki dostępnym w sieciom kalkulatorom.

 grafiki: GUS
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz