Od 1 kwietnia TK, rezonans magnetyczny i operacje usunięcia zaćmy - finansowane bezlimitowo

04 Marca 2019, 10:02 Andrzej Jacyna Łukasz Szumowski

Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i świadczenia z zakresu usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimiotowo - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister na konferencji prasowej wyjaśnił, że nowe rozwiązanie wprowadzono w związku z oczekiwaniami pacjentów na lepszą dostępność do kluczowych elementów diagnostyki.

- Będziemy finansowali w sposób bezlimitowy: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i świadczenia z zakresu usuwania zaćmy (...), gdzie brak dobrego widzenia skutkuje pogorszeniem jakości życia. Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usunięcia zaćmy będą finansowane bezlimitowo - mówił minister.

Jak podkreślił w ostatnim czasie już udało się skrócić kolejki do tych świadczeń i wzrosła liczba wykonywanych zabiegów zaćmy, TK i rezonansu magnetycznego. W przypadku usunięcia zaćmy od 2016 r. kolejki w przypadku stabilnym skróciły się o ok. pół roku, a w pilnym - o 2 miesiące; w rezonansie magnetycznym: przypadki pilne - o ponad miesiąc, stabilne - o dwa miesiące; zaś w tomografii komputerowej: pilne - o kilkanaście dni, a stabilne - o miesiąc.

- Chcielibyśmy, by te czasy oczekiwania były jeszcze krótsze – powiedział prof. Szumowski i wyraził nadzieję, że bezlimitowe finansowanie doprowadzi do kolejnego skracania się tych kolejek.

Z danych resortu wynika, że w ostatnim czasie liczba wykonanych świadczeń wzrosła. W 2016 r. wykonano ponad 240 tys. zabiegów usuwania zaćmy, zaś w 2018 r. - o 68 tys. więcej. W przypadku rezonansu magnetycznego liczba badań wzrosła od 2016 r. o ponad 200 tys. badań, a tomografii komputerowej - o blisko 100 tys. badań.

Minister zdrowia podkreślał, że znacząco wzrosła również wartość świadczeń: w zaćmie o ponad 165 mln zł, w rezonansie – o ponad 70 mln zł, a w tomografii o ponad 30 mln zł.

Według danych MZ na operacje zaćmy obecnie rocznie przeznaczane jest ok. 700 mln zł, na badania tomografii komputerowej - od 1 do 1,2 mld zł, zaś na badania rezonansu - ok. 1 mld zł. Pytany o szacowany koszt wprowadzenia bezlimitowego rozliczania tych świadczeń, odparł, że będzie to ok. kilkaset mln zł rocznie.

Zobacz również: W jakich specjalizacjach kolejki do lekarzy są najdłuższe?

Wnioski do OW NFZ co kwartał

Prezes NFZ Andrzej Jacyna wyjaśnił, że jeżeli chodzi o organizację tego procesu, to oddziały NFZ będą przyjmować co kwartał wnioski świadczeniodawców dotyczące wszystkich wykonanych świadczeń, bez względu na wartość wcześniej zawartej umowy, a dyrektor oddziału na podstawie takiego wniosku będzie zmieniał umowę w tych zakresach do tej wysokości. Wnioski mają być przyjmowane do 15 dnia miesiąca po kwartale.

- Chcemy, aby pieniądz szedł za pacjentem, a świadczeniodawca miał pewność, że jak wykona większą liczbę tych świadczeń, to zostaną one sfinansowane - dodał.

BPO   

Zobacz również:

Szybszy wzrost płac w placówkach medycznych? Odmrażanie kwoty bazowej

AOTMiT: Potrzeba dodatkowych świadczeń w zakresie opieki okołoporodowej

Duży spadek liczby samorządowych programów polityki zdrowotnej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

Pasek Wtorek, 05 Marca 2019, 9:07
Super data super termin!!!
Prima aprilis
Dejzi Poniedziałek, 04 Marca 2019, 23:33
A co z refundacja lekow ? Tylko zabieracie a nic nie dajecie.
jef Poniedziałek, 04 Marca 2019, 14:21
Pan minister powiedział, że nie bedzie już finansowania endoprotez poza limitem, nie bedzie finansowania poza limitem świadczeń ratujących życie, czyli endoprotez i udarów. Finansowanie szpitali będzie coraz gorsze
JamesB Poniedziałek, 04 Marca 2019, 13:49
1 kwietnia i wszystko jasne....
ula Poniedziałek, 04 Marca 2019, 10:09
Czyli zarobi lobby badań obrazowych, już teraz za dużo badań jest zlecanych to teraz będzie jeszcze więcej, a badanie nie wyleczy ale kasy na leczenie nie będzie bo TK i MR ją zjedzą, szok, co za populistyczne i denne decyzje. Ale co on się ma matrwoić przecież ma swoją Agencje Bdań i kasa popłynie podzielą się setkami milionów i będzie im dobrze, a pacjenci mogą sobie chorować i umierać.
xxx Poniedziałek, 04 Marca 2019, 18:32
nie wiem z jakiej choinki sie pani urwala, ale polska jest miejscem o najwyzszej smiertelnosci na nowotwory w europie. Powod? wlasnie taki - brak rozpoznawania nowotworow we wczesnej fazie. przynajmniej spoleczenstwo poczuje sie bezpieczniej z latwa dostepnoscia do badan obrazowych. gdyby jeszcze panstwo polasilo sie o przymusowa kolonoskopie przed 50rz i cytologie prawie nie wiedzielibysmy pacjentow z rakiem jelita grubego lub odbytnicy. gdyby nfz wprowadzil program umozliwienia pacjentom badania swojego ciala przez usg i rezonans za doplata. tez ludzie czuliby sie bezpieczniej. albo chociaz edukacje co i gdzie badac prywatnie na wlasna reke. prosze pamietac ze coraz wiecej osob umrze na nowotwory
mw Poniedziałek, 04 Marca 2019, 18:05
widze tu zdrowo myslaca osobe.. zgadzam sie w 100proc
On... Poniedziałek, 04 Marca 2019, 16:03
Powiedz to osobie, która czeka na tomografię celem weryfikacji np. podejrzenia guza w USG... Uwielbiam ludzi, którzy wszędzie spiski widzą. Do psychiatry polecam się udać, olanzapina wielu osobom już pomogła w normalnym funkcjonowaniu.
Jerzy Poniedziałek, 04 Marca 2019, 22:03
Jako radiolog widzę lawinowo rosnącą ilość niepotrzebnych badań tk, mri... Bo bardzo rzadko z nami jest konsultowana ta zasadność. My mamy po prostu opisać badanie i nie dyskutować...
Telesfor Wtorek, 05 Marca 2019, 11:19
A ile Pan Doktor dostaje za opis np:RM 30 40 czy 50 zł od badania/!!!!/???????To po co się wypowiadać.......
z branży Wtorek, 12 Marca 2019, 8:15
100 zł - nie znasz rynku
jolka Wtorek, 05 Marca 2019, 8:26
Brawo, tak właśnie jest, ale osoby powyżej tego nie widzą, chcą zlecać i robić badania hurtowo, a poza limitem skonczy się tak, że tak naprawdę chory też sie nie dopcha z rakiem, bo każdy teraz KAZDY bedzie sie domagał badania TK i MR bo przecież minister placi. Populiści. Ilość pacjentów przychodzących do lekarza z żadaniem proszę mi zlecić tk i rezonans jest bardzo duża, 90% z nich odsyłam z kwitkiem bo nie ma uzasadnienia ale idą do innych i dla swietego spokoju zeby się odczepili lekarz zleca. Potem ktoś zleca żeby potwierdzić guza i zonk, kolejka niepotrzebnych na kilka m-cy. To jest złodziejstwo i Szumowski nic innego nie potrafi wymyslec.