RPP radzi jak przygotować się na pobyt w szpitalu

14 Grudnia 2015, 15:55 RPP

Pewnie każdy z nas zgodzi się, że pójście do szpitala do najprzyjemniejszych rzeczy nie należy. Sama hospitalizacja kosztuje dużo stresu i zmartwień, a jak okazuje się, wielu z nas wciąż nie wie, jak się do niej przygotować. Rzecznik Praw Pacjenta stworzył specjalną infografikę, na której znajdziemy wszystkie potrzebne informacje i wskazówki. A co najważniejsze – pokazane w bardzo prosty i przejrzysty sposób.

Pacjenci często kontaktują się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta z pytaniami, jak przygotować się do pobytu w szpitalu i jakich formalności należy dopełnić. Zastanawiają się, czy mogą sami wybrać szpital, w którym chcieliby podjąć leczenie, a także jakie dokumenty muszą mieć przy sobie w chwili przyjęcia na szpitalny oddział. Przygotowana przez Rzecznika Praw Pacjenta infografika, rozwiewa wszelkie wątpliwości i odpowiada na nurtujące pacjentów pytania.

Przygotowanie do pójścia do szpitala wyjaśniono w pięciu krótkich punktach:

1. Wybierz szpital

Wyboru można dokonać spośród wszystkich placówek, które zawarły umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia, na terenie całego kraju.

2. Zarejestruj skierowanie

Należy zgłosić się do wybranego szpitala, gdzie zostaniemy wpisani na listę oczekujących. Placówka pisemnie informuje o zakwalifikowaniu się do danej kategorii medycznej, ustalonej zgodnie z kryteriami medycznymi oraz o terminie udzielenia świadczenia wraz z uzasadnieniem przyczyn wyboru tego terminu.

3. Dostarcz oryginał skierowania

Oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala w ciągu 14 dni od dnia dokonania rejestracji.

4. Zanim zgłosisz się na izbę przyjęć:

- Jeśli to konieczne, wystąp do swojej przychodni lub poradni, gdzie leczysz się u lekarza specjalisty, po kopię swojej dokumentacji medycznej, która związana jest z przyczyną hospitalizacji,

- Zapoznaj się z regulaminem organizacyjnym szpitala i innymi informacjami udostępnionymi przez placówkę, aby dowiedzieć się o zasadach przebywania na oddziale, godzinach posiłków, rozkładzie dnia na oddziale itp.,

- Zapoznaj się z prawami, jakie przysługują Ci jako pacjentowi. Informację o prawach pacjenta znajdziesz w szpitalu, w miejscu ogólnodostępnym oraz na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta (bpp.gov.pl lub tel. 800 190 590),

- Przygotuj ubrania, ręcznik i inne potrzebne Ci podczas pobytu w szpitalu przedmioty,

- Sprawdź zalecenie lekarza, np. czy w dniu przyjęcia należy zgłosić się po zjedzeniu lekkiego śniadania, czy na czco, czy przyjąć poranne leki itp.

5. Pamiętaj o dowodzie osobistym

AP

Źródło: bpp.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz