NFZ: 4 mld zł na leki w programach lekowych i chemioterapii w 2018 r.

05 Marca 2019, 11:37 leki pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w 2018 r. na leki w programach lekowych oraz leki stosowane w chemioterapii wydał łącznie blisko 4 mld zł. Według wstępnej analizy, kwota zgłoszonych nadwykonań to 70 mln zł.

Centrala opublikowała komunikat w odniesieniu do publikacji medialnych nt. braku finansowania programów lekowych.

Nie jest prawdą, że „NFZ jest winny szpitalom setki milionów złotych za leki, które podają najciężej chorym pacjentom” -przekonuje fundusz.

Jak informuje, w 2018 r. na leki w programach lekowych oraz leki stosowane w chemioterapii wydał łącznie ponad 3.995 mln zł, tj. ok. 100 mln zł więcej niż w 2017 r.

- Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w bieżącym, trwają w Funduszu prace weryfikujące dane przekazywane przez świadczeniodawców, mające na celu rozliczenie tzw. nadwykonań. Ze wstępnych analiz wynika, że kwota zgłoszonych nadwykonań wynosi ok. 70 mln zł - czytamy w komunikacie.

Planowany termin zakończenia prac i ostatecznego rozliczenia przez OW NFZ nadwykonań to koniec I kwartału 2019 roku.

Ponadto Centrala opublikowała na swojej stronie komunikat DGL dotyczący średniego kosztu rozliczenia wybranych substancji czynnych stosowanych w programach lekowych i chemioterapii za okres od stycznia do grudnia 2018 r.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz